Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak przechowywać saletrę amonową? LIR apeluje o złagodzenie wymogów

Obrazek

Uregulowania, które dotyczą uznania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za substancje niebezpieczne, wykazują bardzo duży brak spójności w kwestii prawidłowego i bezpiecznego przechowywania. LIR apeluje o ujednolicenie i złagodzenie warunków magazynowania.

Patrycja Bernat11 marca 2023, 12:05
Lubelska Izba Rolnicza wystosowała apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co ma być odpowiedzią na sygnały pochodzące od rolników o ujednolicenie i złagodzenie przepisów, dotyczących warunków prawidłowego przechowywania nawozów azotowych, które zawierają azotan amonowy powyżej 28%.

Unikanie odpowiedzialności przez producentów nawozów za ostateczną jakość produktu

Powstały rozbieżne wytyczne, przez brak spójnego i jednolitego podejścia co do zasad przechowywania. Taka kolej rzeczy przekłada się na unikanie odpowiedzialności przez producentów nawozów za ostateczną jakość produktu.

- Szczególnie bulwersujący jest fakt, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane, ale niejednoznaczne ogólne zasady magazynowania saletry amonowej. Taka sytuacja w konsekwencji sprawi, że świadomi rolnicy zaczną unikać nabywania nawozów konkretnych marek lub całkowicie zaniechają nabywania saletry amonowej w obawie niedopełnienia wymogów magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowaniu przez organ kontrolne - czytamy w stanowisku Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zobacz także: 10 zasad bezpiecznego stosowania i magazynowania środków ochrony roślin oraz nawozów

Nie ma logicznego wyjaśnienia dla posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku, w którym przechowywany byłby nawóz, który w składzie ma więcej niż 28% azotanu amonowego. Coraz częściej słyszy się o kontrolach wykonywanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podczas których wykazywane są nieprawidłowości w sposobie magazynowania.

Złagodzenie i ujednolicenie zasad magazynowania nawozów azotanowych

W związku z tym Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wystosowuje apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także producentów nawozów o podejście działań, które doprowadzą do złagodzenia, a także ujednolicenia zasad magazynowania nawozów azotanowych, które w swoim składzie mają więcej niż 28% azotanu amonowego.

Jak zaznacza Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, pozwoli to na urealnienie:
  • rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa,
  • warunków magazynowania,
  • nieuzasadnionego sankcjonowania rolników,
  • wyeliminuje nieuczciwe unikanie odpowiedzialności gwarancyjnej.

Bernat Patrycja
źródło: LIR
fot: Bernat Patrycja


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)