StoryEditor

Jak przechowywać saletrę amonową? LIR apeluje o złagodzenie wymogów

Uregulowania, które dotyczą uznania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za substancje niebezpieczne, wykazują bardzo duży brak spójności w kwestii prawidłowego i bezpiecznego przechowywania. LIR apeluje o ujednolicenie i złagodzenie warunków magazynowania.
07.03.2023., 09:03h
Lubelska Izba Rolnicza wystosowała apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co ma być odpowiedzią na sygnały pochodzące od rolników o ujednolicenie i złagodzenie przepisów, dotyczących warunków prawidłowego przechowywania nawozów azotowych, które zawierają azotan amonowy powyżej 28%.

Unikanie odpowiedzialności przez producentów nawozów za ostateczną jakość produktu

Powstały rozbieżne wytyczne, przez brak spójnego i jednolitego podejścia co do zasad przechowywania. Taka kolej rzeczy przekłada się na unikanie odpowiedzialności przez producentów nawozów za ostateczną jakość produktu.

- Szczególnie bulwersujący jest fakt, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane, ale niejednoznaczne ogólne zasady magazynowania saletry amonowej. Taka sytuacja w konsekwencji sprawi, że świadomi rolnicy zaczną unikać nabywania nawozów konkretnych marek lub całkowicie zaniechają nabywania saletry amonowej w obawie niedopełnienia wymogów magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowaniu przez organ kontrolne - czytamy w stanowisku Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zobacz także: 10 zasad bezpiecznego stosowania i magazynowania środków ochrony roślin oraz nawozów

Nie ma logicznego wyjaśnienia dla posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku, w którym przechowywany byłby nawóz, który w składzie ma więcej niż 28% azotanu amonowego. Coraz częściej słyszy się o kontrolach wykonywanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podczas których wykazywane są nieprawidłowości w sposobie magazynowania.

Złagodzenie i ujednolicenie zasad magazynowania nawozów azotanowych

W związku z tym Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wystosowuje apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także producentów nawozów o podejście działań, które doprowadzą do złagodzenia, a także ujednolicenia zasad magazynowania nawozów azotanowych, które w swoim składzie mają więcej niż 28% azotanu amonowego.

Jak zaznacza Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, pozwoli to na urealnienie:
  • rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa,
  • warunków magazynowania,
  • nieuzasadnionego sankcjonowania rolników,
  • wyeliminuje nieuczciwe unikanie odpowiedzialności gwarancyjnej.

Bernat Patrycja
źródło: LIR
fot: Bernat Patrycja
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 00:01