Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak rolnicy pomagają obywatelom Ukrainy?

Obrazek

Pomoc dla obywateli Ukrainy płynie niemalże każdym strumieniem. Wszyscy chcą pomóc. Jak w pomoc zaangażowali się rolnicy?

Dorota Kolasińska1 marca 2022, 16:42
Według najnowszych danych polsko-ukraińską granicę przekroczyło blisko 377 tys. obywateli Ukrainy - są to głównie matki z dziećmi. Mężczyźni od 18 do 60 roku życia nie mogą opuszczać Ukrainy, gdyż mogą być potrzebni na miejscu. W pomoc uchodźcom angażują się wszyscy. 

- Na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego strażacy z tego terenu wspierani przez strażaków z innych województw oraz podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, udzielają wsparcia uchodźcom z Ukrainy, którzy szukają pomocy w naszym kraju - informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto kilka dni temu Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy, gdzie już dotarło wiele transportów potrzebnych sprzętów gaśniczych.

Ranni potrzebują bandaży, opatrunków i leków, jednak resort zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Ministerstwo Zdrowia jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - podaje Ministerstwo Zdrowia. 

Rząd apeluje o koordynację działań pomocy humanitarnej. Powstała strona "Pomagam Ukrainie", gdzie można zgłosić potrzeby i zaoferować pomoc, także finansową, na określone cele. Link jest TUTAJ. 

Uchodźcom wolontariusze organizują miejsca noclegowe, udostępniają mieszkania i potrzebne wyposażenie oraz żywność. Wiele osób z Ukrainy przejeżdża do rodziny i przyjaciół, ale część z nich nie ma się gdzie zatrzymać. 

- Zwróciłam się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki. Koordynujemy i przekazujemy urzędom pracy konieczne informacje, żeby proces zatrudnienia przebiegał w sposób płynny, w oparciu o nowe przygotowane rozwiązania – powiedziała minister Marlena Maląg. Na dłuższą metę obywatele Ukrainy, którzy zostaną w Polsce na dłuższy czas będą potrzebowali stałego zatrudnienia. 

Więc jeżeli jesteś pracodawcą, możesz i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy, możesz zgłosić swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl  - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Jak rolnicy angażują się w pomoc? 

Na przejście graniczne w Krościenku udali się działacze AgroUnii - niektórzy przywieźli ciepłe posiłki przygotowane przez lokalne restauracje, a inni na miejscu smażą np. jajecznicę z 20 tys. jaj (!), gotują grochówkę czy kiełbasę na ciepło. 

- Obserwowaliśmy to co dzieje się na Wschodzie u naszych braci i sióstr na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy zorganizować zbiórkę. Początkowo miała to być zbiórka charytatywna - warzywa, koce, konserwy. Ale po jej ogłoszeniu na naszym profilu, to co zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy trzy busy, które tu przyjechały. Zabraliśmy kuchenki gazowe, garnki i przyjechaliśmy - mówi Filip Pawlik z AgroUnii. Ciepły posiłek dla zmęczonych i zestresowanych podróżnych to na pewno ogromna pomoc. 


CPK - zawieszają protest przeciwko budowie lotniska - też pomagają

25 lutego w Teresinie miał się odbyć protest przeciwko budowie portu lotniczego. 
- Miał być protest Przeciwko CPK, Węzłowi Komunikacyjnego, Lini kolejowych ale ze względu na nadzwyczajną sytuacje napaści Rosji na Ukrainę Stowarzyszenie StopCPK w ostatniej chwili zmienili decyzję - napisał Tadeusz Szymańczak. 

Miała to być wielka demonstracja, jednak w ostatniej chwili została odwołana... Jej organizatorzy uznali, że w nowej sytuacji geopolitycznej - będzie to wiec solidarności z Ukrainą.

Jednym z uczestników wiecu był młody Ukrainiec - Taras Davidziak, który od ośmiu lat mieszka i pracuje w Polsce, w Teresinie. Kiedy w czwartek 23 lutego dotarła do niego wiadomość, że Rosja w haniebny sposób zaatakowała Ukrainę, postanowił natychmiast wracać do swojej Ojczyzny, aby ją bronić. 

 -... Dziękuję Polakom, dziękuję każdemu krajowi, który daje nam wsparcie... Teraz jadę bronić swój dom i nie pozwolę, żeby przyszli do Polski... Byliście dla mnie domem, jesteście wspaniałymi ludźmi i pięknym krajem... Ja nie dam się na tej wojnie zastrzelić i wrócę do was... Ale teraz wzywa mnie Ojczyzna... - mówił Taras do zebranych, nikt nie ukrywał łez w oczach.

Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła apeluje do rolników 

Warmińsko Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego informuje, że Polska wieś jest gotowa przyjąć uchodźców, oferując miejsce zamieszkania i pracę. 
- Mając na uwadze możliwy i trudny do przewidzenia przebieg wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie proszę hodowców o rozważenie przygotowania miejsc pobytu dla ewentualnych uchodźców. Możemy w ramach naszych gospodarstw stworzyć miejsca czasowego pobytu oraz pracy. Jako Polacy, mieszkańcy Warmii i Mazur mamy pamięć historyczną, poprzez pamięć naszych ojców i dziadków. Mamy dużo własnych problemów, ale postarajmy się myśleć o innych potrzebujących pomocy - pisze na swoim profilu FB WMZHBM. 

Izby Rolnicze apelują do rolników

- Bracia Rolnicy, wiemy jak bardzo trudna jest nasza sytuacja, od kilku lat zmagamy się z wieloma problemami: wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, ptasią grypą, wysokimi kosztami środków do produkcji rolnej i jednocześnie niskimi cenami skupu, anomaliami pogodowymi…
Jednak wiemy, że mimo tych trudności, wielu z nas już odpowiedziało na apele o pomoc dla obywateli Ukrainy przyjmując pod swój dach kobiety z dziećmi i zwierzętami domowymi, angażując się w przewóz ludzi, zbiórkę i transport darów. Wszyscy jesteśmy przekonani, że w obliczu tej strasznej wojny Ukraina potrzebuje pomocy. Ta wojna może dotknąć każdego Europejczyka – również nas i zniszczyć świat, który znamy - apeluje WMIR.
Na wielu wsiach, w urzędach gminy, w szkołach i przedszkolach organizowane są zbiórki potrzebnych rzeczy. Rolnicy przywożą wszystko co może się przydać uchodźcom, bo nie wszyscy zdążyli się spakować. 

Liczba organizacji i zrzeszeń rolniczych zaangażowanych w pomoc Ukrainie z dnia na dzień rośnie. 
Rolnicza brać zawsze w trudnych sytuacjach pokazuje solidarność, a chęć pomocy jest ogromna, co widać po ciężarówkach opuszczających urzędy gmin wiejskich. 

dkol
Fot. FB AgroUnia Centrum Polski


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)