Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak wygląda współpraca ministerstwa rolnictwa z izbami rolniczymi?

20 czerwca br. świętowaliśmy jubileusz 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz 125-lecia samorządu rolniczego na terenach Polski. W uroczystościach uczestniczył wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, którego zapytaliśmy o to, jak układa się współpraca pomiędzy ministerstwem rolnictwa a izbami rolniczymi oraz o kwestie Polskiego Zielonego Ładu.

Dominika Mulak22 czerwca 2021, 11:51

– Krajowa Izba Rolnicza jest z nami w stałym kontakcie, bez względu na to, czy mówimy o ustawach, czy bieżących problemach dotyczących rolnictwa. Spływają do nas postulaty z poszczególnych izb wojewódzkich. KRIR często spotyka się czy to z ministrem rolnictwa czy kierownictwem ministerstwa rolnictwa. Mimo wszystko, to nie jest łatwa współpraca, czasami są bardzo ostre dyskusje – mówił o współpracy izb z ministerstwem Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Jednak jak podkreślił, samorząd rolniczy jest w Polsce potrzebny i osobiście bardzo chwali sobie współpracę z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Izby rolnicze od lat walczą o to, by mieć więcej kompetencji i realnie wpływać na życie gospodarcze rolnictwa. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, choć mamy dosyć dobrą ustawę o izbach rolniczych, to przez ponad 20 lat rząd nie przekazał izbom żadnych konkretnych zadań, które izby mogłyby wykonywać.

– Owszem, ta dyskusja trwa. Na razie pozostajemy przy tym co zostało uchwalone kilkanaście lat temu, ale głos Izby Rolniczej opiniodawczy, opiniotwórczy, doradczy jest bardzo ważny i brany przez nas pod uwagę – mówił wiceminister rolnictwa.

Ryszard Bartosik jest ściśle związany z Wielkopolską Izbą Rolniczą, ponieważ pochodzi z powiatu tureckiego w Wielkopolsce.

– Cieszę się, że dziś mogę uczestniczyć w tym jubileuszu. Akurat tej Izby rolniczej jestem członkiem, bo pochodzę z Wielkopolski, a jak wiemy każdy rolnik jest z mocy ustawy członkiem Izby rolniczej – mówił Bartosik.


Polski Zielony Ład – na co mogą liczyć rolnicy?

Przed nami bardzo ważne kwestie dotyczące planów strategicznych WPR, bardzo wiele zmieni się w rolnictwie. Na jakim etapie jesteśmy i jak będą także samorządowcy włączeni w kreowanie tych szczegółów?

– Z samorządowcami rolniczymi rozmawialiśmy o Krajowym Planie Strategicznym i Krajowym Planie Odbudowy kiedy był na to czas. Oni zgłosili nam uwagi, które rozpatrywaliśmy, a dziś rozmawiamy już z Komisją Europejską. Na wiele Komisja się zgadza, o wielu kwestiach dyskutujemy, ale w taki sposób żeby dopasować się do wymogów Komisji a z drugiej strony nie ustępować naszych stanowisk – mówił wiceminister rolnictwa. Jak podkreślił, starają się, aby środków na poszczególne działania było jak najwięcej. – Mogę zdradzić, że na tę chwilę wiele sporów z Komisją mamy już za sobą – dodał.

A na co mogą liczyć rolnicy w polskim ładzie? Koniecznie obejrzyj cały wywiad!Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)