Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jakie firmy będą prowadzić utylizację padłych zwierząt w 2021?

Obrazek
ARiMR podpisała umowę na usługi utylizacyjne w 2021 r. z 10-cioma firmami. Sprawdź listę zakładów i co się zmieni w 2021 r.! 
Dorota Kolasińska21 stycznia 2021, 15:07
ARiMR zawarła umowy z 10-cioma podmiotami zajmującymi się utylizacją padłych zwierząt w 2021 r. Pomoc z budżetu krajowego, polega na sfinansowaniu całości lub części kosztów utylizacji padłych sztuk. 

Co prawda podstawowe zasady usług utylizacji nie uległy zmianom, to zmieniła się kategoria wagowa trzody. Wcześniej były cztery kategorie, teraz są tylko dwie do 50 kg i od 50 kg. 

Kto może z tego skorzystać? 


Pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE - gąbczaste zwyrodnienie mózgu) – informuje ARiMR. 

Jeżeli w gospodarstwie padnie bydło poniżej 48 miesiąca życia lub owce i kozy poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% poniesionych przez producenta rolnego kosztów. ARiMR dodaje, że dofinansowanie nie obejmuje podatku VAT, gdy rolnik jest jego płatnikiem. 

Lista firm utylizacyjnych w 2021, do których dopłaca ARiMR:


Eko - Stok Sp. z o.o.,
Energoutil Sp. z o.o.,
Jasta Sp. z o.o.,
PP-H Hetman Sp. z o.o.,
PPP Bacutil Sp. J.,
Promarol-Plus Sp. z o.o.,
Saria Polska Sp. z o.o.,
Struga S.A.,
ZP-H Rakowscy Sp. J.,
ZR-P "Farmutil HS" S.A.


Żeby skorzystać z finansowania usługi utylizacji należy wypełnić oświadczenie producenta rolnego obowiązujące przy odbiorze padłych zwierząt gospodarskich w roku 2021 oraz sprawdzić maksymalne ceny jednostkowe na 2021 rok za te usługi, które ARiMR będzie finansować. 

Ponieważ w 2021 r. w poszczególnych województwach usługi utylizacyjne świadczyć będzie od pięciu do ośmiu firm, Agencja przypomina, że rolnicy zanim podejmą decyzję dotyczącą zlecenia wykonanie takich usług, powinni zapoznać się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie – dodaje Agencja. 

Źródło: ARiMR
Fot. archiwum 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)