Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jakie priorytety w rolnictwie stawia nowy minister rolnictwa?

Obrazek

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim zgodnie z zapowiadaną rekonstrukcją rządu odwołano Grzegorza Pudę, a na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi go Henryk Kowalczyk. Po zaprzysiężeniu odbyła się konferencja obydwu ministrów.

Dorota Kolasińska27 października 2021, 09:22

Grzegorz Puda, były już minister rolnictwa twierdzi, że przez ostatni rok wiele udało się w rolnictwie zrobić, wymienił m.in. wzmocnienie pozycji rodzinnych gospodarstw, przygotowanie programu dla rolnictwa w ramach Polskiego Ładu (ustawa o rodzinnych gospodarstwach, realizacja zrównania dopłat bezpośrednich dla małych i średnich gospodarstw, przejście na emeryturę rolniczą bez konsekwencji zbywania gospodarstwa, nowy system ubezpieczeń rolniczych, walka z ASF-em i odbudowa produkcji trzody chlewnej, wspieranie edukacji w rolnictwie) i zabezpieczenie środków w ramach budżetu na rolnictwo (państwowych i w ramach PROW) w wysokości 60 mld zł. Puda zaznaczył, że to rekordowa suma wydatków (19% wzrost).

Za jeden z sukcesów wymienił dopisanie do listy zwierząt gospodarskich, które otrzymają dopłatę dobrostanową koni i wysokie wsparcie finansowe stadniny koni w Janowie Podlaskim oraz wsparcie dla pszczelarzy z 2021 r. (skorzystało z niego 23 tys. pszczelarzy, na kwotę 20 mln zł).

Puda podziękował rolnikom za zaufanie i współpracownikom za wsparcie i zaznaczył, że cieszy się, że zostawia resort w dobrych rękach.

Kowalczyk przejmuje pałeczkę

Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i jednocześnie wicepremier zamierza kontynuować walkę z afrykańskim pomorem świń oraz zdaje sobie sprawę z rosnących kosztów produkcji, w tym nawozów. Jednak uważa, że polscy politycy nie mają zbyt dużego wpływu na podwyżki, szczególnie nawozów azotowych, gdyż wynikają one z rosnących cen gazu i sprawą powinna się zająć Komisja Europejska, bo ten problem występuje na terenie całej Wspólnoty.

- Wyzwania przed nami są ogromne, zdaję sobie z tego sprawę, ale będziemy czynili, co tylko w naszej mocy, o tym mogę zapewnić. Nie mogę zapewnić o 100% efektach, ale na pewno o rzetelnej pracy, o wielkich staraniach, o tym, że uczynię wszystko, po to żeby rolnictwo przeszło przez różnego rodzaju kryzysy, choćby ten z nawozami, w miarę suchą nogą, żeby jak najmniej rolników ucierpiało, aby polskie rolnictwo rozwijało się i było czołowym na tle Unii Europejskiej – mówił nowy minister rolnictwa.

 Jak na razie Henryk Kowalczyk nie zdradził wiele ze swoich planów dotyczących priorytetów prac w resorcie rolnictwa. Czas pokaże czy będzie to minister rolnictwa, którego popierają rolnicy. Na pewno znacznym plusem w porównaniu do Grzegorza Pudy było zagłosowanie przeciwko "Piątce dla zwierząt" i wstawienie się za obecną produkcją zwierzęcą i utrzymaniem uboju rytualnego oraz hodowlą zwierząt futerkowych. Warto zaznaczyć, że minister rolnictwa będący jednocześnie wicepremierem może mieć większy wpływ na decyzje rządowe. Jednak o ich kształcie i przyszłej pomocy dla rolników oraz szybkości reagowania na kryzysy rynkowe w sektorze rolno-spożywczym przekonamy się w najbliższych miesiącach. 


dkol

Fot. MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)