Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jedyny bank genetyczny roślin w Ukrainie zniszczony

Obrazek

Narodowe Centrum Roślinnych Zasobów Genetycznych w Charkowie zostało z premedytacją zniszczone przez rosyjskie wojsko. Dorobek naukowy wielu lat badań przepadł?

Dorota Kolasińska17 maja 2022, 15:17

Ukraina dysponowała jedynym Bankiem genetycznym roślin, znajdował się w Charkowie. Rosyjskie wojska z premedytacją zniszczyły dorobek pokoleń w kilka chwil. Utracono 160 tys. odmian roślin. Informację podał doktor nauk rolniczych oraz naukowiec Instytutu Przemysłu Roślin - Juriew Siergiej Awramenko.

- Nasiona były już przygotowywane do siewu (do odnowienia odmiany, nasiona wysiewa się co kilka lat, a nowe są przechowywane w celu dalszej selekcji), a od marca pracownicy mieli zasiać nową kolekcję. Po nadejściu „rosyjskiego świata”, gdy pojawiła się ta horda „aswabadystów”, wszystko zamieniło się w popiół. Dziesiątki tysięcy próbek. To jest kolekcja ogólnoświatowa. W tym odmiany, które mają setki lat, stare, których nie możemy już odtworzyć. Tu było piekło, aluminium się stopiło. Wszystko się wypaliło - powiedział Awramenko. Podkreślił, że na tym terenie nie ma żadnych obiektów militarnych, które mogłyby wytłumaczyć atak. To było celowe działanie. 

Oprac. dkol/pb na podst. ukrinform
Fot: Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)