Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty do zbóż 2023: Jest zgoda na 600 mln zł dla producentów kukurydzy i pszenicy

Obrazek

Sejmowa komisja finansów publicznych wyraziła zgodę na przekazanie 600 mln zł do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na pomoc dla producentów kukurydzy i pszenicy. Celem programu pomocy jest zrekompensowanie strat związanych ze skutkami wojny w Ukrainie i spadkiem cen zbóż.

wk17 kwietnia 2023, 13:18
Sejmowa komisja finansów publicznych pochyliła się nad wnioskami ministra rolnictwa dotyczącego zmiany przeznaczenia rezerwy celowej nr. 62. (fundusz gwarancji w rolnictwie) w kwocie 600 mln zł.

- Powyższe środki zostaną przeznaczone dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację programu pomocy dla producenta rolnego, który ponosi dodatkowe koszty w związku z brakiem stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Zgodnie z zapewnieniem ministra rolnictwa powyższa zmiana przeznaczenia nie spowoduje zakłóceń w finansowaniu zadań, na które pierwotnie została zaplanowana – tłumaczył posłom wiceminister finansów Sebastian Skuza.


Czytaj także: Rzeczniczka KE komentuje decyzję Polski o zakazie importu produktów rolnych z Ukrainy


- Chciałbym prosić o uzupełnienie tego uzasadnienia. Wiem, że dzisiaj za wszystko jest winny Putin, ale to nie Putin handlował tym zbożem w Polsce i to nie Putin doprowadził do tego, że zamiast do portów zboże trafiało do młynów i paszarni. Takie uproszczenie jest niedopuszczalne – mówił Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej.

Rekompensata dla producentów pszenicy i kukurydzy

- W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż zdecydowaliśmy się dopłacić producentom pszenicy i kukurydzy po to, by zrekompensować im straty związane ze skutkami wojny w Ukrainie i spadkiem cen zbóż – wyjaśnił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Konsekwencją przesunięcia 600 mln zł jest także zmiana planu finansowego ARiMR, na którą również komisja finansów publicznych wyraziła zgodę.

wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)