Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jurgiel i Szyszko: kto komu pogoni dzika?

Obrazek

Minister środowiska Jan Szyszko zarządza przeganianie dzików, w celu ustalenia ich liczebności. Dotarliśmy do ciekawych dokumentów.

dr Piotr Łuczak13 października 2016, 15:12

Wynika z nich, że minister środowiska Jan Szyszko zarządza od 13 października przeganianie dzików, w celu ustalenia ich liczebności. Dziki ma gonić kto żyw: pracownicy Lasów Państwowych, izby rolnicze, samorządy…

Pytanie tylko, jak skuteczne może być takie przeganianie? Wszak na polach stoi jeszcze kukurydza, liście nie opadły z drzew, nie ma śniegu. Wygląda więc na to, że jest to typowe „gonienie króliczka”, nie po to, by go złapać.

Gonić, nie gonić?

Czy rzeczywiście szefowi resortu środowiska przyświeca troska nad nierozpowszechnianiem ASF?

Wnikliwa lektura załączonych niżej tekstów pokazuje bowiem, jak duża jest symbioza pomiędzy ministrem środowiska a Polskim Związkiem Łowieckim. W piśmie nr 1a i 1b, powstałym wcześniej niż zalecenia co do przegonki (pisma 2,3,4a i 4b), minister Szyszko udziela Janowi Blochowi, przewodniczącemu zarządu Polskiego Związku Łowieckiego jednoznacznego poparcia. Krytykowany przez rolników model rolnictwa jest wg Szyszki w Polsce optymalny.

To uderza w retorykę resortu rolnictwa i Krzysztofa Jurgiela, który chce iść na rękę rolnikom, rozjuszonych brakiem kontroli nad leśnymi szkodnikami. Widać więc duży rozziew w samym PiS co do kwestii zrozumienia znaczenia wagi rolnictwa.

Czytaj dokumenty:Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)