Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kanada: łosoś pacyficzny na skraju wyginięcia. Rząd szykuje plan odbudowy populacji

Obrazek

Rząd w Ottawie zamierza uruchomić największy w historii plan odbudowy populacji łososia w związku z obawą o wyginięcie tych ryb.

Dominika Mulak21 czerwca 2021, 16:24
Raport stanu Waszyngton ujął problem dosadnie: Z powodu niszczących skutków zmian klimatycznych i pogarszających się siedlisk, kilka gatunków łososia w północno-zachodnim Pacyfiku jest „na skraju wyginięcia”.

– Klimat się zmienia, rzeki się ocieplają, siedliska się zmniejszają, a naturalne systemy, które wspierają łososia w północno-zachodnim Pacyfiku potrzebują pomocy teraz bardziej niż kiedykolwiek – napisano w raporcie „2020 State of Salmon in Watersheds”.

Dlatego rząd w Ottawie zamierza uruchomić największy w historii plan odbudowy populacji łososia w związku z obawą o wyginięcie tych ryb. Na ten cel chcą przeznaczyć 647 mln dolarów kanadyjskich. Plan rozłożono na pięć lat i dotyczy on ochrony istniejących ławic i zarządzania nimi oraz rozmnażania i zmian w połowach.

– Populacja dzikiego łososia jest na skraju wyginięcia, dlatego powzięcie odważnych działań jest konieczne – mówiła kanadyjska minister ds. rybołówstwa i oceanów Bernadette Jordan. Jak zauważyła, w części kanadyjskich łowisk jest nawet o 90% mniej tych ryb.

Ze względu na tak dramatycznie zmniejszającą się populacją łososia w 50 dużych siedliskach na Pacyfiku, rząd oprócz wdrożenia planu odbudowy, rozważa też dopisanie ich do listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Co ciekawe, ministerstwo ds. rybołówstwa i oceanów ma prawny obowiązek zapewnienia rdzennym mieszkańcom Kanady dostępu do ryb, ważnych dla nich nie tylko jako jedzenie, ale także element kultury.

Źródło: www.nytimes.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)