Kara za nieodśnieżenie może niebotycznie wzrosnąć!

Kara za nieodśnieżenie może niebotycznie wzrosnąć!

Każdy właściciel posesji, przed którą znajduje się chodnik jest zobowiązany go regularnie odśnieżać. Kara za niewywiązanie się z tego obowiązku wynosi 500 zł, ale bardzo łatwo - niczym kula śniegowa - może wzrosnąć. W jaki sposób?

r e k l a m a

Jeśli przed Twoim domem jest chodnik, jesteś zobowiązany regularnie go odśnieżać, gdy tylko spadnie śnieg. Kara za nieodśnieżenie chodnika może wynieść 500 zł. Jeśli otrzymanie jednego mandatu nie pomoże i chodnik dalej jest nieodśnieżony, nałożona kara może wzrosnąć do nawet 1500 zł.

Co więcej, jeśli przed domem ktoś się poślizgnie, przez co zrobi sobie krzywdę, może zażądać od właściciela posesji odszkodowania. I to znacznie przekraczającego wspomniane kwoty mandatów.

Jednak jesteśmy zobowiązani nie tylko odśnieżać chodnik, ale także dachy domów i garaży oraz usuwać sople lodu oraz inne śnieżne nawisu. Z chodnika należy usuwać także błoto, jeśli jest on oblodzony należy posypać go piaskiem lub solą.

Kto musi usuwać z chodnika śnieg, błoto oraz sople? Obowiązek ten spoczywa na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, zarządzających nieruchomością lub ją użytkujących. Więcej o tym przeczytasz w Ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ogólnych reguł Kodeksu cywilnego (PDF)    ag

Czytaj także:
Śnieżne obowiązki właścicieli nieruchomości

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii