Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kara za stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin może zaboleć...

Obrazek

W świetle prawa karalna jest nie tylko sprzedaż nielegalnych środków ochrony roślin, ale także ich stosowanie. Mandat to zresztą nie jedyny minus tej pozornej oszczędności, jaką jest kupowanie tańszych środków z niepewnych źródeł…

Aleksandra Galus20 września 2017, 13:28
Obecność nielegalnych środków ochrony roślin w handlu to proceder, który nie tylko trwa od lat, ale także od lat jest wszelkimi możliwymi sposobami tępiony, a mimo to funkcjonuje w całej Polsce, w szczególności we wschodniej części kraju. Nieciekawie wypadamy pod tym względem także na tle wszystkich krajów unijnych. Sprzyja temu nasze położenie geograficzne.

Odbiorcami tego tańszego towaru do rzekomej ochrony roślin są rolnicy. Oczywiście bywa, że rolnik stosuje takie środki nieświadomie, ale w większości przypadków doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nabywa nielegalny środek. Niestety prawo jest prawem i nie tylko za sprzedaż, ale także za stosowanie na polu takich specyfików grozi kara grzywny (ponieważ wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, karalnym najczęściej mandatem). Mandat za stosowanie takich środków może wynieść nawet 500 zł i zapłaci go nawet ten, kto użył na polu taki pestycyd nieświadomie (!). Może być też tak, że inspektor nie wystawi mandatu, tylko skieruje sprawę od razu do sądu, wówczas kara może wynieść nawet 5000 zł.

Trzeba pamiętać i mieć świadomość tego, że zastosowanie takiego środka może nieść ze sobą poważne ryzyko. Przede wszystkim, nie znając składu specyfiku, rolnik nie ma żadnej pewności, że środek faktycznie ochroni jego uprawy, a nie np. je spali, niszcząc tym samym całe plony. Poza tym, produkując żywność takimi metodami naraża zdrowie konsumentów. Nie mówiąc już o tym, że zastosowanie środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł rolnik może stracić certyfikaty jakości oraz dopłaty unijne za nie stosowanie się do Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej. Jak widać oszczędność jest złudna… Dlaczego?

Wyobraźmy sobie producenta ziemniaków, który chroni swoje uprawy przed szkodnikami, chorobami i chwastami stosując środki ochrony roślin. Załóżmy, że za 1 litr podstawowego herbicydu zapłaci 120 zł. Przy zastosowaniu pełnej dawki ok. 2 kg/ha oprysk kosztuje rolnika 240 zł/ha uprawy. Przy plonie handlowym z hektara ok. 35 ton przychód rolnika wyniesie ok. 16 tys. zł. Załóżmy, że nielegalny herbicyd z pokątnego źródła kosztuje 30 proc. mniej. Rolnik zaoszczędzi więc 72 zł/ha. W procesie przetwarzania ziemniaków okazuje się, że są one skażone niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, co oznacza konieczność wycofania i utylizacji całej partii. Czy dla oszczędności 72 zł/ha warto narażać na niebezpieczeństwo cały łańcuch żywnościowy i zdrowie konsumentów, siebie i własną rodzinę na poważne straty finansowe, środowisko naturalne na działanie nieznanych substancji chemicznych?

Źródłem pochodzenia podrabianych preparatów oferowanych jako środki ochrony roślin najczęściej są Chiny i Ukraina. Substancje chemiczne nieznanego pochodzenia oferowane są jako pestycydy na targowiskach, w handlu obwoźnym, a także w Internecie. Często etykiety takich produktów są wykonane w języku obcym, a sprzedawca zapewnia o ich oryginalności.

Pamiętaj!

1. Kupuj środki ochrony roślin:
  • z czytelną etykietą w języku polskim;
  • trwale przytwierdzoną do opakowania;
  • z nazwą producenta;
  • z datą produkcji i numerem partii.

 2. Środki ochrony roślin kupuj tylko w sklepie lub hurtowni:
  • która ma stosowne zezwolenie i podlega nadzorowi PIORiN;
  • która odbierze puste opakowanie;
  • do której masz zaufanie.

3. Żądaj dowodu zakupu. Za każdy produkt kupiony w legalnym obrocie sprzedawca ma obowiązek wystawić i wręczyć kupującemu paragon lub fakturę, który jest podstawą do reklamacji towaru.

 4. Nie kupuj od przygodnych sprzedawców.

5. Nie ufaj „specjalnym ofertom”.

6. Poznaj swojego inspektora ochrony roślin.

Zobacz przepisy ustawy z dnia 8 marca 2013 r.
o środkach ochrony roślin (plik PDF).   agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)