KE opublikowała wytyczne chroniące grunty rolne

W 2016 r. Zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży gruntów rolnych. Pewne kwestie związane z jej zbyciem i wyznaczenie osób uprawnionych do jej nabycia KE poparła, ale z częścią się nie zgodziła.
W opinii KE, państwa członkowskie mają prawo do ograniczenia sprzedaży gruntów rolnych, aby chronić społeczności wiejskie oraz promować zrównoważone rolnictwo. Muszą jednak przy tym przestrzegać prawa UE, w szczególności przepisów dotyczących swobodnego przepływu kapitału. W 2015 r. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko tym państwom członkowskim, które dyskryminują inwestorów z innych krajów UE i nakładają nieproporcjonalne ograniczenia na inwestycje transgraniczne. Jednocześnie KE przedstawia państwom członkowskim wskazówki dotyczące regulowania sprzedaży gruntów rolnych w oparciu o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Główne wytyczne
W komunikacie wyjaśniono, że państwa członkowskie mogą kontrolować sprzedaż gruntów rolnych. Jak wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości, niektóre ograniczenia można stosować pod pewnymi warunkami:- uprzednie zezwolenie ze strony organów krajowych na nabycie gruntów;
- ograniczenia wielkości nabywanych gruntów;
- prawo pierwokupu umożliwiające niektórym kategoriom nabywców zakup gruntów rolnych przed innymi. Przywilej ten można przyznać: rolnikom dzierżawiącym grunty rolne, sąsiadom, współwłaścicielom oraz skarbowi państwa;
- interwencja cenowa państwa.
Niemniej jednak prawo UE nie zezwala na ograniczenia o charakterze dyskryminującym, takie jak ogólny wymóg w zakresie miejsca zamieszkania stanowiący warunek wstępny dla nabycia gruntów.
- nakładanie obowiązków w zakresie samodzielnego prowadzenia gospodarstwa;
- zakazywanie spółkom zakupu gruntów;
- wymaganie kwalifikacji rolniczych jako warunek wstępny zakupu gruntów.
Komunikat jest odpowiedzią na marcowe wezwanie Parlamentu Europejskiego, który zwrócił się do Komisji o ustanowienie jasnych i kompletnych kryteriów regulacji rynku gruntów w celu zapewnienia równych warunków działania w zgodzie z prawem UE.