Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KE podała datę przyjęcia Strategii "Od pola do stołu"

Strategia „Od pola do stołu” zostanie przyjęta 20 maja br. Mimo nacisków, nie będziemy tego opóźniać – zapowiedział wczoraj wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podczas posiedzenia komisji ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

Kamila Szałaj8 maja 2020, 08:38

Strategia „Od Pola do stołu”, będąca elementem polityki Zielonego Ładu od samego  początku budzi wiele kontrowersji. Między innymi dlatego, że zakłada ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów. Rolnicy obawiają się, że nowe przepisy spowodują spadki plonów i obniżenie dochodowości gospodarstw.

Początkowo Strategia „Od Pola do stołu” miała zostać zaprezentowana w marcu. Jednak epidemia koronawirusa przesunęła ten termin. Ostatecznie szczegóły dokumentu poznamy 20 maja, chociaż część środowiska rolniczego i politycznego apelowała o późniejszą datę - po uporaniu się z epidemią.

- Nie będziemy opóźniać wprowadzenia Strategii „Od pola do stołu” – powiedział stanowczo Timmermans.

- Obecna sytuacja uświadomiła nam, że należy przewartościować politykę rolną. A dzięki Strategii pomożemy rolnikom w uzyskaniu większej odporności na sytuacje kryzysowe. Pomożemy im też w większym stopniu zdigitalizować gospodarstwa oraz zmniejszyć zużycie pestycydów i nawozów. Uważam, że strategia stanowi wielką szansę dla unijnego rolnictwa. Zapewni mu przyszłość i przewagę konkurencyjną -  ocenił Timmermans.

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że Komisja Europejska pomoże rolnikom w okresie przejściowym, zanim wymogi określone w Strategii wejdą w życie.

- Oczywiście rolnicy uzyskają wsparcie w sensie finansowym i legislacyjnym – zapewnił polityk. I dodał, że im szybciej przejdziemy transformację, tym mniej będzie ona bolesna. 

Pośpiech niewskazany? Timmermans uspokaja

Część europosłów wyraziła jednak obawę, że pośpiech w przyjmowaniu Strategii może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu. Pojawiły się też głosy, że Komisja Europejska chce wykorzystać obecną sytuację związaną z pandemią, by przeforsować Strategię.

Timmermans sprzeciwił się tym argumentom. Wskazał na konieczność myślenia o przyszłości, zwłaszcza przez pryzmat zmian klimatycznych, które dotykają rolnictwo w największym stopniu.

- Jeśli nie zrobimy czegoś w kwestii bioróżnorodności i klimatu, to wtedy najbardziej ucierpi rolnictwo. Przecież jeśli wzrosną temperatury, to jak rolnictwo sobie poradzi? Jak wytrzyma kolejne lata suszy? Jak  upora się ze skutkami huraganów i burz? Dlatego nie będziemy odkładać przyjęcia Strategii. Musimy zadbać o  to,  by nowe technologie pomogły zmniejszyć zużycie pestycydów i efektywniej wykorzystywać zasoby ziemii – stwierdził Timmermans.

Wojciechowski: Strategia „Od pola do stołu” to szansa dla polskiego  rolnictwa

Również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekonywał w wielu swoich wystąpieniach, że Strategia jest szansą dla europejskiego rolnictwa, zwłaszcza dla Polski.

-Kraje, których gospodarka oparta jest o węgiel, będą miały wiele wymagań do spełnienia.  Ale jeśli chodzi o rolnictwo, to tu ta mapa zagrożeń jest odwrócona: największe ilości emisji z pochodzą z krajów, które mają bardzo intensywne rolnictwo. Są to państwa Europy Zachodniej, gdzie jest duża obsada inwentarza na hektar. Mało kto wie, że na przykład w Holandii jest około 700 sztuk świń na ha, podczas gdy w Polsce jedynie 80 świń na 100 ha. Dlatego też kraje takie jak Holandia, będą musiały włożyć dużo więcej wysiłku w ograniczanie emisji CO2 niż np. Polska – zapewniał w ubiegłym tygodniu komisarz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego.

Komisarz ocenił, że Zielony Ład daje możliwość wyrównywania szans polskim rolnikom.

- Patrząc z perspektywy polskich rolników, to jest dobry kierunek. Więcej szans dla małych gospodarstw rodzinnych, może trochę więcej kłopotów dla tych większych, intensywnych. Postrzegam Zielony Ład w rolnictwie jako szansę dla takich krajów jak Polska, i dla takich rolników, jacy stanowią większość rolnictwa polskiego – mówił Wojciechowski.

ksz, fot. KE 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)