KE uruchomi pakiet wsparcia dla rolnictwa – rynek mleka, mięsa, owoców i warzyw!
Drogi @jwojc , jesteśmy wdzięczni za dzisiejszą pomoc dla sektora
— European Dairy Association (@EDA_Dairy) April 22, 2020
mleczarskiego w Europie. To pierwszy krok, który jest naprawdę doceniany! Dear Commissioner, we are grateful for today's help for dairy
in Europe. This is the first step that is really appreciated! @EUAgri pic.twitter.com/jSSglfAoC0
– Konsekwencje kryzysu koronawirusa są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolno-spożywczym i dlatego postanowiliśmy podjąć szybkie działania, oprócz środków już podjętych od wybuchu kryzysu. Proponowane środki, w obecnym stanie rozwoju rynku, mają na celu wysłanie sygnału mającego na celu stabilizację rynków i są uważane za najbardziej odpowiednie do zapewnienia stabilności przyszłych cen i produkcji, a tym samym stabilnych dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Dzisiaj ogłaszamy nowy i wyjątkowy pakiet środków wspierających najbardziej dotknięte sektory rolno-spożywczy poprzez zajęcie się już zaobserwowanymi zakłóceniami, a także przyszłymi zagrożeniami. Jestem przekonany, że środki te przyniosą ulgę rynkom i szybko pokażą konkretne wyniki – powiedział Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Kto uzyska pomoc w ramach działań interwencyjnych KE?
1) Dopłaty do prywatnego przechowywania
Komisja Europejska proponuje przyznać dopłaty do prywatnego przechowywania produktów mlecznych (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) oraz produktów mięsnych (wołowiny, owiec i kóz). Program ten pozwoli na tymczasowe wycofanie produktów z rynku na okres minimum 2 do 3 miesięcy, a maksymalny okres 5 do 6 miesięcy. Środek ten doprowadzi do zmniejszenia podaży na rynku i przywróci równowagę w perspektywie długoterminowej.
Komisja wprowadzi elastyczne wdrażaniu programów wsparcia rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, pszczelarstwa oraz programu szkolnego UE (mleko, owoce i warzywa). Umożliwi to reorientację priorytetów finansowania w kierunku środków zarządzania kryzysowego dla wszystkich sektorów.
Mające zastosowanie do sektora mleka, kwiatów i ziemniaków. Komisja zezwoli na odstępstwo od niektórych reguł konkurencji zgodnie z art. 222 rozporządzenia w sprawie organizacji wspólnych rynków, które pozwala podmiotom gospodarczym na przyjmowanie środków rynkowych dotyczących samoorganizacji. Konkretnie, sektory te będą mogły wspólnie podejmować środki w celu ustabilizowania rynku.
Na przykład sektor mleka będzie mógł wspólnie planować produkcję mleka, a sektor kwiatów i ziemniaków będzie mógł wycofać produkty z rynku. Przechowywanie przez prywatnych operatorów będzie również dozwolone. Takie umowy i decyzje obowiązywałyby przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Zmiany cen konsumpcyjnych będą ściśle monitorowane, aby uniknąć negatywnych skutków.
KE uruchomiła pakiet wsparcia UE rolnictwa w związku z #COVID19, w tym prywatne przechowywanie mleka, maska, sera trwa spotkanie @COPACOGECA z @jwojc. @farmer_pl @Swiat_Rolnika @topagrar_PL @AgropolskaPL @portalspozywczy @MRiRW_GOV_PL @TradeMilk_PL pic.twitter.com/WH3p8QcWqV
— AgnieszkaMaliszewska (@PolskaIzbaMleka) April 22, 2020
Kiedy ruszy program pomocowy KE?
Komisja Europejska dąży do przyjęcia tych środków do końca kwietnia. Wcześniej należy skonsultować się z państwami członkowskimi i zagłosować. Więc propozycje mogą ulec zmianie, a szczegółowy opis tych propozycji zostanie ujawniony w momencie ostatecznego przyjęcia.
oprac. dkol na podst. ec.europa.eu
