Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KE uruchomi pakiet wsparcia dla rolnictwa – rynek mleka, mięsa, owoców i warzyw!

Komisja Europejska podjęła decyzję o wydatkowaniu dodatkowych środków w celu wsparcia rynków rolnych i żywności, które są najbardziej dotknięte kryzysem. 
Dorota Kolasińska22 kwietnia 2020, 16:44
Komisja Europejska podjęła właśnie decyzję przyznaniu pakietu finansowego obejmującego dopłaty do prywatnego przechowalnictwa w sektorze mleczarskim i branży mięsnej, a także wydała zezwolenie na samoorganizację rynków w ramach pomocy dotyczącej klęsk żywiołowych oraz elastyczności w zakresie pomocy rynkom owoców, warzyw, wina i niektórych innych programów wspierania rynku. Konsekwencje kryzysu koronawirusa są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolno-spożywczym i dlatego postanowiliśmy podjąć szybkie działania, oprócz środków już podjętych od wybuchu kryzysu. Proponowane środki, w obecnym stanie rozwoju rynku, mają na celu wysłanie sygnału mającego na celu stabilizację rynków i są uważane za najbardziej odpowiednie do zapewnienia stabilności przyszłych cen i produkcji, a tym samym stabilnych dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Dzisiaj ogłaszamy nowy i wyjątkowy pakiet środków wspierających najbardziej dotknięte sektory rolno-spożywczy poprzez zajęcie się już zaobserwowanymi zakłóceniami, a także przyszłymi zagrożeniami. Jestem przekonany, że środki te przyniosą ulgę rynkom i szybko pokażą konkretne wyniki – powiedział Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Kto uzyska pomoc w ramach działań interwencyjnych KE?


1) Dopłaty do prywatnego przechowywania

Komisja Europejska proponuje przyznać dopłaty do prywatnego przechowywania produktów mlecznych (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) oraz produktów mięsnych (wołowiny, owiec i kóz). Program ten pozwoli na tymczasowe wycofanie produktów z rynku na okres minimum 2 do 3 miesięcy, a maksymalny okres 5 do 6 miesięcy. Środek ten doprowadzi do zmniejszenia podaży na rynku i przywróci równowagę w perspektywie długoterminowej.

2) Elastyczność programów wsparcia rynku

Komisja wprowadzi elastyczne wdrażaniu programów wsparcia rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, pszczelarstwa oraz programu szkolnego UE (mleko, owoce i warzywa). Umożliwi to reorientację priorytetów finansowania w kierunku środków zarządzania kryzysowego dla wszystkich sektorów.

3) Wyjątkowe odstępstwo od unijnych reguł konkurencji 

Mające zastosowanie do sektora mleka, kwiatów i ziemniaków. Komisja zezwoli na odstępstwo od niektórych reguł konkurencji zgodnie z art. 222 rozporządzenia w sprawie organizacji wspólnych rynków, które pozwala podmiotom gospodarczym na przyjmowanie środków rynkowych dotyczących samoorganizacji. Konkretnie, sektory te będą mogły wspólnie podejmować środki w celu ustabilizowania rynku. 

Na przykład sektor mleka będzie mógł wspólnie planować produkcję mleka, a sektor kwiatów i ziemniaków będzie mógł wycofać produkty z rynku. Przechowywanie przez prywatnych operatorów będzie również dozwolone. Takie umowy i decyzje obowiązywałyby przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Zmiany cen konsumpcyjnych będą ściśle monitorowane, aby uniknąć negatywnych skutków.


Kiedy ruszy program pomocowy KE?


Komisja Europejska dąży do przyjęcia tych środków do końca kwietnia. Wcześniej należy skonsultować się z państwami członkowskimi i zagłosować. Więc propozycje mogą ulec zmianie, a szczegółowy opis tych propozycji zostanie ujawniony w momencie ostatecznego przyjęcia.

Komisja Europejska uruchomiła dotychczas w ramach kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa zwiększone kwoty pomocy państwa, wyższe zaliczki i przedłużone terminy składania wniosków o płatności bezpośrednie. Według KE zwiększona elastyczność w zakresie przepisów Wspólnej Polityki Rolnej ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników i administracji krajowych.

oprac. dkol na podst. ec.europa.eu
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)