Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KE pozywa Hiszpanię za niewłaściwe wdrożenie dyrektywy azotanowej

Obrazek

Komisja Europejska, w związku z niewystarczającym wdrożeniem unijnej dyrektywy azotanowej, postanowiła skierować przeciwko Hiszpanii pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). 

Dominika Mulak11 stycznia 2022, 17:27
Zdaniem KE, Hiszpania poczyniła dotychczas jedynie ograniczone postępy i musi podjąć dodatkowe środki na poziomie krajowym w celu zapobieżenia eutrofizacji. Tym samym kraj, który jest największym producentem trzody chlewnej w UE, znalazł się pod ostrzałem Komisji.

Niewystarczająca walka z zanieczyszczeniem azotanami


Już w listopadzie 2018 roku Komisja wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia, a w czerwcu 2020 roku uzasadnioną opinię, w której wskazała na niespełnienie przez Hiszpanię wymogów dyrektywy azotanowej. - Chociaż Hiszpania poczyniła pewne postępy, musi podjąć dodatkowe środki na poziomie krajowym aby zapobiec eutrofizacji, ponieważ środki wprowadzone do tej pory nie osiągnęły celów dyrektywy - twierdzi Komisja. 

Ponadto hiszpański rząd powinien również sprawdzać regionalne obszary zagrożone azotanami i identyfikować inne oraz uwzględniać wszystkie niezbędne obowiązkowe przepisy w programach działań a także podejmować dodatkowe środki dla tych regionów, w których podjęte działania okazały się niewystarczające.

Jak podaje Komisja, dyrektywa azotanowa ma kluczowe znaczenie w osiąganiu celów Zielonego Ładu, który ma przynieść korzyści dla zdrowia publicznego, ochrony środowiska i neutralności klimatycznej. Ma na celu ochronę jakości wody w całej Europie poprzez zapobieganie zanieczyszczaniu wód gruntowych i powierzchniowych azotanami pochodzenia rolniczego oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych. Zaś państwa członkowskie są odpowiedzialne za wdrożenie tej dyrektywy. 

Źródło: www.schweine.net


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)