Kiedy nabór wniosków na rozwój usług rolniczych? Wiceminister wyjaśnia

Kiedy nabór wniosków na rozwój usług rolniczych? Wiceminister wyjaśnia

Podczas ostatniej konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytaliśmy Ryszarda Zarudzkiego, czy można się spodziewać kolejnego naboru wniosków na „Rozwój usług rolniczych”. Odpowiedź napawa optymizmem!

r e k l a m a

„Rozwój usług rolniczych” to poddziałanie w ramach „Wzmacniania przedsiębiorczości” w ramach PROW na lata 2014-2020, które cieszy się olbrzymią popularnością podobnie jak „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze D. W poprzednim naborze, który odbył się na przełomie października i listopada 2016 r. złożono prawie 1900 wniosków na kwotę 809 mln zł. Rolnicy czekają jednak na kolejny nabór. Kiedy możemy się spodziewać jego ogłoszenia?

– W budżecie pozostały oszczędności na kolejny nabór. Jednak decyzja zapadnie po pełnej analizie i podpisaniu wszystkich umów w ramach poprzedniego naboru – tłumaczył Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w MRiRW.

Według Ministra Zarudzkiego istnieje silna potrzeba uruchomienia takich środków, ponieważ wśród rolników ten obszar budzi ogromne zainteresowanie.

Kto otrzyma wsparcie?

Wsparcie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna pomoc to 500 tys. zł w całym programie. Wnioskodawca deklaruje obowiązek dokumentowania świadczenia usług rolniczych w celu uzyskania dochodu z tytułu prowadzenia działalności. O wsparcie mogą ubiegać się gospodarstwa zajmujące się produkcją roślinną i zwierzęcą.

Na co można przeznaczyć fundusze?
Możliwości w tym poddziałaniu jest wiele. Dofinansowanie będzie zasadne, gdy w ramach realizacji operacji dokonany będzie zakup (lub leasing):
  • nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej 
(uprawy gleby oraz siewu, sadzenia, pielęgnacji, ochrony, nawożenia i zbioru roślin, przygotowywania, mycia, suszenia, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, ważenia i pakowania produktów rolnych w celu przygotowywania ich do sprzedaży, przygotowywania pasz, rozdrabniania i szarpania słomy i roślin)...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Weź udział w sondzie

Czy Twoim zdaniem Krzysztof Jurgiel dobrze wypełnia obowiązki ministra rolnictwa?

Zobacz wyniki

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii