Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kiedy ruszy „Modernizacja”?

Obrazek

Resort rolnictwa przedstawił harmonogram ogłaszania kolejnych naborów wniosków z nowego PROW.

Grzegorz Ignaczewski24 lipca 2015, 13:09

Formalnie pierwsze nabory wniosków z PROW 2014-2020 ruszyły już 15 marca br. kiedy to rozpoczęto przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat rolnośrodowiskowych, na rolnictwo ekologiczne czy ONW. Jednak działania inwestycyjne, które tradycyjnie przyciągają największą uwagę rolników, wciąż jeszcze nie ruszyły. Co więcej, ARiMR nie zakończyła jeszcze rozpatrywania wniosków złożonych na modernizację, czy premię dla młodego rolnika z PROW 2007-2013.

Z nowego PROW oprócz wspomnianych programów, o które rolnicy ubiegali się razem z dopłatami bezpośrednimi, dotychczas ogłoszono jeszcze 3 nabory – są to następujące działania:

 • Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – nabór trwa od 15 czerwca i potrwa jeszcze do 17 sierpnia,
 • LEADER/Wsparcie przygotowawcze – nabory trwają w okresie 10 lipca – 31 lipca – w zależności od województwa,
 • Premie dla młodych rolników – nabór wniosków rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 2 września.

W tym roku resort planuje jeszcze uruchomienie naborów w ramach 8 kolejnych działań. Jednak dotychczas nie padły żadne konkretne daty co do terminu ogłoszenia naborów lub rozpoczęcia przyjmowania wniosków. Ministerstwo opublikowało jedynie przybliżony harmonogram na 2015 rok, podając orientacyjnie miesiąc, w którym ma nastąpić ogłoszenie o terminie naboru wniosków. Nie należy tu mylić terminu ogłoszenia z terminem naboru wniosków. W większości przypadków faktyczny nabór rozpocznie się dopiero po przynajmniej 30 dniach od jego ogłoszenia – tak jak ma to miejsce w przypadku premii dla młodych rolników (ogłoszenie naboru – 20 lipca, termin składania wniosków – 20 sierpnia).
Zgodnie z harmonogramem, w 2015 roku planowane jest jeszcze ogłoszenie następujących naborów:
w sierpniu:

 • Modernizacja gospodarstw rolnych,
 • Budowa lub modernizacja dróg lokalnych,
 • Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości,
 • Wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR),
 • Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN,

we wrześniu:

 • Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych,
 • Przetwórstwo i marketing produktów rolnych – nabór nieobejmujący rolników,
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw.

Zatem ogłoszenie terminu naboru wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" nastąpi w sierpniu, a co za tym idzie wnioski o dofinansowanie inwestycji będzie można składać nie szybciej niż we wrześniu br.
Oprac. gi na podstawie www.minrol.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)