Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kiedy wypada niedziela handlowa w 2022 r. - co się zmienia?

Obrazek

Choć w 2021 r. handlowcy znaleźli wiele furtek otwierających drzwi do obejścia przepisów, to Sejm w październiku zaostrzył zakaz niedzielnego handlu. W jaki sposób? Kiedy w 2022 r. będzie można zrobić zakupy w niedzielę?

Natalia Marciniak-Musiał30 stycznia 2022, 08:15

Uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę na podstawie nowelizacji ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę już 1 lutego stanie się faktem. W jej wyniku sieci handlowe, które w ostatnich miesiącach funkcjonowały w niedziele niehandlowe na zasadzie placówki pocztowej, będą musiały wykazać, że działalność pocztowa przynosi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Kiedy wypadają niedziele handlowe

Niedziel handlowych w tym roku będzie 7, a 30 stycznia przypada pierwsza z nich. Kolejne takie dni to:
  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Wiele sieci handlowych w 2021 roku stało się placówkami pocztowymi

W 2021 roku wiele sieci handlowych wykorzystywało lukę w przepisach, mówiącą, że placówki pocztowe mogą działać bez względu na zakaz handlu w każdą niedzielę. Jedną z firm obsługujących operację zamiany sklepów w placówki pocztowe jest Pointpack, który od 2013 roku należy do operatorów pocztowych, a swoim klientom oferuje m.in. wdrożenie usługi nadawania i odbioru paczek, zajmuje się także integrowaniem systemów kasowych, terminali płatniczych i kas fiskalnych. Formalnie sklepy stawały się zatem placówkami pocztowymi Pointpacku.

W piątkowym komunikacie firma technologiczna Pointpack podała, że jedna ze znaczących sieci handlowych wypowiedziała umowę agencyjną o prowadzenie placówki pocztowej. Czy to jednostkowy przypadek, czy może początek trendu, okaże się niebawem. Dlaczego się na to zdecydowali? W roku 2021 wolumen przesyłek zrealizowany na podstawie wypowiadanej umowy nie przekroczył 0,3 proc. całkowitego wolumenu przesyłek obsłużonych przez Pointpack. Dlatego też podmiot ten zdecydował się wypowiedzieć umowę dotyczącą prowadzenia placówki pocztowej, a jej okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

- Pomimo, iż ostateczna całkowita wartość kontraktu okazała się nie być znacząca, zarząd spółki zdecydował o publikacji niniejszej informacji ze względu na publikację pierwotnej informacji o zawarciu umowy – podaje w swym komunikacie Pointpack.

Żabka jednym z pierwszych ważniejszych partnerów Pointpack

Pierwszą umowę zmiany sklepu w placówkę pocztową, Pointpack podpisał z Żabką już w 2018 roku. W 2021 roku tych umów firma miała już więcej, m.in. z Lidlem, Aldi, Auchan, Eurocash i Carrefourem, a także z "ogólnopolską siecią handlową” nie wskazaną z nazwy. I to właśnie ta nieznana z nazwy sieć wypowiedziała swoją umowę.

Najgłośniejszą umową i to trójstronną była dla Poinpack’u ta podpisana z Biedronką oraz Pocztą Polską w październiku 2021 r.

Oficjalnym powodem nawiązywania współpracy sieci handlowym z Pointpackiem nie było obejście zakazu handlu w niedziele niehandlowe, ale wyjście naprzeciw rosnącemu rynku e-commerce i o chęci umożliwienia klientom odbierania paczek przy okazji zakupów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie: Wiadomości handlowe Picture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)