Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kłopotów z polisami rolniczymi ciąg dalszy

Obrazek

Jak informowaliśmy już wczesniej, wyczerpała się tegoroczna pula środków na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że dodatkowych pieniędzy szuka i obiecuje rozwiązanie problemu jeszcze w tym roku. Na razie Rada Ministrów podjęła decyzję, że w 2017 r. dofinansowanie rolniczych polis będzie wynosiło 65%.  

21 października 2016, 09:01

W tym roku na dopłaty do państwowego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich budżet państwa przeznaczył 200 mln zł. Dzięki tej dotacji tylko w pierwszym półroczu 2016 r. ochroną ubezpieczeniową było objętych 1,3 mln ha gruntów. Niestety, pieniądze te, mimo, że wyższe od dotacji za 2015 r. (176 mln zł) skończyły się, a rolnicy mają problem z kupnem polis.

Interwencja samorządu rolniczego

Pismo w tej sprawie wysłała już do ministerstwa rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych, która domaga się wyjaśnień w tej sprawie oraz informacji jakie działania zostały podjęte, aby problem został rozwiązany.

Decyzje rządu

Na razie Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2017 r. Utrzymana została maksymalna 65% stawka dopłaty z budżetu państwa. W przypadku:

  • dopłat do upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych;
  • dopłat do bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń
Rewolucja za rogiem

Przypomnijmy, że prawdziwa rewolucja w systemie ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich szykuje się w przyszłym roku. Rząd deklaruje, że na dopłaty do polis przeznaczy rekordową kwotę 917 mln złotych. Możliwe będzie pakietowe ubezpieczanie ryzyk.

– Chodzi o stworzenie powszechnego systemu, w którym więcej rolników korzystałoby z systemu ubezpieczeń, a jednocześnie dopłaty z budżetu państwa do tych ubezpieczeń byłyby w wysokości takiej na jakie pozwala prawo unijne – tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

  wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)