Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kolejne ogniska ASF w Wielkopolsce!

Obrazek

Odpowiednio 65 i 396 sztuk zwierząt zutylizowano w hodowlach na terenie powiatu kościańskiego i leszczyńskiego wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń. To już 9 i 10 ognisko tego wirusa w Polsce. 

27 lipca 2022, 16:00
Jak wynika z dotychczasowych danych, ognisko wykryte na terenie gospodarstwa w miejscowości Karmin, jest trzecim wykrytym na terenie powiatu kościańskiego od czerwca 2022 r., a drugim wykrytym w Karminie w gminie Śmigiel. 

Tego samego dnia ASF stwierdzono w gospodarstwie znajdującym się w gminie Osieczna w miejscowości Witosław. To właśnie na terenie powiatu leszczyńskiego, w gospodarstwie znajdującym się na terenie gminy Włoszakowice, 1 czerwca wykryto pierwsze w tym roku ognisko wirusa ASF.

Czas sprzyja transmisji wirusa

Jacek Gmerek, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie informuje, iż służby sanitarne wciąż znajdują w okolicy padłe dziki, u których stwierdza się obecność wirusa ASF. Jak zauważa, przenoszeniu wirusa do gospodarstw sprzyja wzmożona ilość wyjazdów na pola związana ze żniwami. Tym bardziej, że powiat leszczyński jest zagłębiem gospodarstw specjalizujących się w hodowli świń.

Trzeba ponadto pamiętać, iż Wielkopolska jest regionem, w którym znajduje się ok. 40 proc. krajowego pogłowia świń, dlatego informacje o kolejnych ogniskach z pewnością są niepokojące dla wielu rolników, zwłaszcza że w ostatnim czasie zakłady mięsne oferują bardzo niskie ceny w skupach.

Nie tylko Wielkopolska

Od początku czerwca regularnie wykrywane są ogniska ASF, a do województwa wielkopolskiego, w którym stwierdzono ich najwięcej, sukcesywnie dołączają kolejne. Obecność wirusa stwierdzono już również w lubuskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. 

– W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego – podaje Główny Inspektorat Weterynarii

autor: Justyna Czupryniak
fot. Pixabay

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy