Komisarz Oettinger: „Nie chcę być wyrzucony z okna przez kraje członkowskie”

Komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger znalazł się w trudnej sytuacji. Odpowiedzialny za przygotowanie średniookresowych ram finansowych (WRF) na lata 2020-2027 zwrócił się do eurodeputowanych Komisji ds. Rolnictwa w sprawie zbliżających się cięć w budżecie UE przeznaczonym na rolnictwo.
Oettinger wyznał, że nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o utrzymanie europejskiej polityki rolnej jako wspólnego zadania i zaprzeczył jakiejkolwiek renacjonalizacji. Jego zadaniem jest doprowadzenie różnych stanowisk Parlamentu Europejskiego (PE), państw członkowskich i parlamentów narodowych do jednomyślności wśród 27 szefów państw i rządów UE.
– Brexit nie jest dla mnie wymówką, ale bardzo prawdopodobną rzeczywistością – tak komisarz Oettinger odpowiedział na wypowiedź jednego z eurodeputowanych, który stwierdził, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię jest pretekstem do zmiany przyszłej struktury budżetu UE. – Nastrój panujący w państwach członkowskich jest stosunkowo trudny - wnioskuje Oettinger na podstawie ostatnich doświadczeń po rozmowach w stolicach Amsterdamu, Berlina, Paryża i Wiednia.
– Jeśli państwa członkowskie planują realizację nowych zadań, to muszą za to zapłacić - mówił komisarz i zaproponował aby 80% nowo pozyskanych pieniędzy wydać na nowe zadania, a 20% powinno zostać wykorzystane w ramach przesunięć budżetowych. Aby zrekompensować lukę po Brexicie sięgającą 12 mld euro rocznie od końca dekady, Oettinger proponuje proporcję 50 do 50. Połowa z nich musiałaby zostać pokryta przez państwa członkowskie UE z dodatkowych profitów, zwiększając pulę środków własnych z obecnego 1,0% do 1,1 lub 1,19%. Natomiast drugą połowę pozyskać poprzez realokację, oszczędności i cięcia w strukturze budżetu UE.
27 przywódców UE zaprezentuje swoje stanowiska już dziś w Brukseli podczas pierwszej fali dyskusji. Poza nowymi zadaniami politycznymi UE Komisja Europejska zaproponowała znaczące podwyżki w przypadku programu Erasmus Plus wspierającego międzynarodowe wymiany młodzieży (pięciokrotne zwiększenie funduszy), a także programu ramowego w zakresie badań "Horyzont 2020" (podwojenie budżetu UE).
– Zdecydowanie popieram podwyżki przeznaczone na wymiany młodzieży i badania. Jeśli Europa nadal chce przetrwać w Dolinie Krzemowej i Chinach w 2025 roku, będzie musiała więcej inwestować w badania i rozwój młodzieży. - podkreślił Oettinger. Rolnictwo będzie również czerpało korzyści z wysiłków badawczych w obliczu nowych technologii, ponieważ także dzieci rolników mogą uczestniczyć w programie Erasmus Plus.
Oettinger apeluje do eurodeputowanych Komisji Rolnictwa o pomoc w ich ekspertyzie i udzielenie odpowiedzi na pytania otwarte. Czy skracamy oba, czy tylko jeden filar WPR? - Im więcej władz przekonasz w swoim kraju ojczystym, do pokrycia luki w związku z Brexitem z własnych środków, tym lepiej. - Wspólna polityka rolna tworzy europejską wartość dodaną, której nie należy naruszać. - Powinniśmy wspólnie walczyć o WPR - komisarz ds. budżetu UE wezwał eurodeputowanych do wspólnego działania.
Większa elastyczność nie może być interpretowana kosztem rolnictwa
Z szeregu członków Komisji AGRI Oettinger otrzymał opinie za i przeciw. – Popieramy Cię w wspieraniu ponad 40 milionów miejsc pracy w europejskim rolnictwie, zwłaszcza jeśli ma to pomóc rolnikom w przyszłości poprzez silną WPR - powiedział rzecznik ds. polityki rolnej grupy PPE, Albert Dess.Fot. europarl.europa.eu