Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Komisarz Wojciechowski krytykuje wysokie zużycie nawozów w Polsce

Obrazek

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na swoim Twitterze skrytykował nadmierne stosowanie nawozów w swojej ojczyźnie.

Dominika Mulak31 maja 2022, 15:51

Zdaniem komisarza Wojciechowskiego, polscy rolnicy zużywają zbyt dużo nawozów w stosunku do uzyskiwanych plonów.

– Człowiek nie może ulegać pokusie zysku za wszelką cenę kosztem natury, bo natura prędzej czy później zbuntuje się przeciwko człowiekowi (św. Jan Paweł II). Polska ziemia trochę się już buntuje i nie odpłaca wysokością polonów za jeden z najwyższych w Europie poziomów nawożenia – napisał na swoim Twitterze 20 maja.

Jak podał Janusz Wojciechowski, średnie zużycie nawozów NPK w 2019 roku w Polsce wyniosło 135 kg na hektar. Jednak w tym samym roku średnie plony rolników wyniosły zaledwie 36 dt/ha.

– W porównaniu z pięcioma innymi państwami członkowskimi UE Polska znalazła się na szarym końcu – zaznaczył Wojciechowski. Z danych wynika, że w Niemczech zastosowano stosunkowo dużą ilość NPK - 117 kg/ha. Plony były tam jednak prawie dwukrotnie wyższe niż w Polsce i wyniosły 69 dt/ha. Rolnicy w Danii uzyskali dokładnie takie same plony jak ich koledzy w Niemczech, ale zastosowali tylko 98 kg nawozu NPK na hektar.


Rumunia wzorem?

Z przedstawionych przez komisarza Wojciechowskiego danych wynika, że Francja i Włochy uzyskały plony odpowiednio 75 dt/ha i 53 dt/ha, przy zużyciu nawozów 109 kg/ha i 71 kg/ha. Według komisarza rolnego w Rumunii, gdzie w 2019 roku zużyto tylko 38 kg nawozów NPK przy średnich plonach 55 dt/ha, proporcje te są odwrotne.

– Jest jakiś problem z efektywnością nawożenia w Polsce, wymagający analiz – napisał na swoim Twitterze.


836 mln euro na nawozy

Dopiero w połowie kwietnia Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie przez Polskę pomocy publicznej na zakup nawozów w wysokości ok. 836 mln euro. Wcześniej dwa wnioski złożone przez rząd w Warszawie zostały odrzucone z powodu błędów formalnych. Zatwierdzona pomoc zostanie wypłacona w ramach programu wspierania sektora rolnego w walce ze skutkami rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

Konstantin Kockerols, www.topagrar.com

Fot. EU

 Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)