Komisja Europejska chce likwidacji KRUS!

Komisja Europejska żąda likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? Taki pomysł znalazł się w zaleceniach wysłanych do polskiego rządu. Krajowa Rada Izb Rolniczych już wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich propozycji likwidacji istniejącego systemu emerytalno-rentowego dla rolników.
Zmiany, zmiany, zmiany...
Unijni urzędnicy przyjrzeli się polskiemu systemowi emerytalno-rentowemu i doszli do wniosku, że potrzebne są zmiany. Po pierwsze, Rada UE wytknęła Polsce funkcjonowanie wysoko dotowanego systemu emerytalno-rentowe dla rolników i górników, który wiąże się z wysokimi kosztami budżetowymi i może przyczyniać się do ograniczenia mobilności siły roboczej.
Veto!
Samorząd rolniczy zdecydowanie sprzeciwił się wszelkim propozycjom likwidacji istniejącego systemu emerytalno-rentowego dla rolników. Zwrócił uwagę na fakt, iż odrębne systemy emerytalno-rentowe dla rolników istnieją także w innych krajach Unii Europejskiej:
- we Francji - Rolnicza Kasa Wzajemnej Pomocy Socjalnej,
- w Niemczech - Niemiecka Instytucja Ubezpieczeniowa na rzecz Leśnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa,
- w Austrii - Zakład Ubezpieczenia Społecznego dla Rolników,
- w Finlandii - Zakład Ubezpieczenia Społecznego Rolników,
- na Litwie - Państwowy Zarząd Funduszu Ubezpieczenia Społecznego.
Zdaniem samorządu rolniczego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która powstała w Polsce ponad 20 lat temu, zapewnia rolnikom długo oczekiwane uprawnienia do opieki emerytalnej i społecznej zbliżone do innych grup zawodowych. A efektywność poboru składek przez KRUS wynosi 96-97 % co jest wartością bardzo wysoką na tle systemów ubezpieczenia społecznego w innych krajach. Jednocześnie jest to ściągalność dużo wyższa niż w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem KRIR wątpliwe jest, że po likwidacji obecnego systemu wskaźnik ten pozostałby równie wysoki.
Bank Światowy kontra Bruksela
Przypomniano również, że już w 2005 r. Bank Światowy w swoim raporcie stwierdził, że likwidacja KRUS lub połączenie z ZUS nie jest korzystna, a nieprzemyślane zmiany mogą spowodować chaos i kolejne problemy. Kasa świadczy usługę kompleksową, tj. pobór składek, wypłata świadczeń, prewencja i rehabilitacja dla dużej grupy społecznej, istotnej z punktu widzenia polskiej gospodarki. Sieć oddziałów jest gęsta, a ich lokalizacja dostosowana jest do potrzeb obsługiwanych odbiorców, co odpowiada działaniom prowadzonym we wszystkich krajach UE, zmierzających do realizacji zobowiązań wynikających z uregulowań w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.
Skuteczny lobbing
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się już do rządu RP z wnioskiem o skuteczne lobbowanie na forum Rady UE na rzecz rozwiązań mających na celu dalsze funkcjonowanie istniejącego w Polsce systemu emerytalno-rentowego dla rolników. wk
Fot. Łuczak