StoryEditor

Komisja Europejska musi działać w sprawie wołowiny

Producenci wołowiny w Europie borykają się z niskimi dochodami, a także narasta wśród nich obawa przed skutkami rozpoczęcia rozmów o wolnym handlu z południowoamerykanskim blokiem handlowym MESCOSUR.
29.01.2016., 11:01h

Copa-Cogeca, w rozmowie z KE, ostrzega przed niepożądanymi skutkami wznowienia negocjacji o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem handlowym MESCOSUR dla unijnego sektora rolnego, w szczególności dla sektora wołowiny. Przedstawiciele Copa-Cogeca zwrócili również uwagę na niewystarczające zyski producentów wołowiny w UE oraz poruszono temat aktualnych negocjacji o wolnym handlu i ich wpływu na sektor. – Na unijnym rynku wołowiny i cielęciny występują poważne problemy, a sektor ten jest niezwykle wrażliwy. Hodowla bydła stanowi jedyne źródło przychodów wyspecjalizowanych producentów wołowiny na obszarach, gdzie nie można prowadzić innego rodzaju działalności. Dochody rolników w UE stanowią średnio połowę średnich zarobków w innych gałęziach gospodarki, a dochody producentów wołowiny są szczególnie niskie i wynoszą ok. 14 000 euro rocznie. Dlatego też potrzebne są odpowiednie działania, które pozwolą na dokładne monitorowanie aktualnej sytuacji na rynku i obserwowanie nowych tendencji. Brakuje również dynamicznej strategii i rozwiązań w zakresie eksportu. Poczyniono znikome postępy względem pełnego otwarcia pozaunijnych rynków na wysokiej wartości wołowinę z UE – powiedział Jean Fleury, przewodniczący grupy „Wołowina i cielęcina”.

Dodatkowo Fleury przedstawił obawy unijnych producentów wołowiny i cielęciny związane z aktualnymi negocjacjami o wolnym handlu, które mogłyby zagrozić najbardziej opłacalnemu segmentowi unijnego rynku wołowiny.

MESCOUR (Mercado Comun del Cono Sur, Wspólny Rynek Południa) to organizacja powołana traktatem z Asuncion (Paragwaj), podpisanym w 1991 przez Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj. Kraje te postanowiły przyspieszyć proces integracji gospodarczej, zacieśniając współpracę i znosząc bariery handlowe. Od 1995 MERCOSUR stał się największą i najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. W latach 1990–1994 wzajemna wymiana handlowa wzrosła o 6 mld dolarów. Celem organizacji jest zwiększenie skali powiązań gospodarczych, wprowadzenie pełnej swobody przepływu osób, kapitałów, dóbr oraz wspólne przedsięwzięcia restrukturyzacyjne wzorem Wspólnot Europejskich.  dj, na podst. COPA/COGECA

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 06:42