Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Komora fitotronowa za 1,5 mln złotych uruchomiona przez Grupę Azoty

Obrazek

Obok CBR Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, stanęła kontenerowa komora fitotronowa, która ma umożliwić spółce prowadzenie badań, w których potrzebne są kontrolowane parametry, takie jak temperatura, natężenie światła, wilgotność czy poziom dwutlenku węgla.

Patrycja Bernat15 kwietnia 2023, 09:00
Kontenerowa komora fitotronowa, która stanęła obok CBR Grupy Azoty S.A. w Tarnowie to inwestycja, który pozwoli sprawdzać wpływ testowanych preparatów nawozowych na badane rośliny w różnych formulacjach, dawkach, niezależnie od pory roku, a także warunków zewnętrznych.
Koszt takiego fitotronu to około 1,5 miliona złotych. Docelowo przy Centrum Badawczo-Rozwojowym, w przyszłości powstać ma również szklarnia badawcza, która zwiększy możliwości badań wzrostu roślin i procesów, jakie zachodzą w glebie.


Fitotron wyposażony został w oprogramowanie, które odpowiada za sterowanie systemem nawadniania, ogrzewania i oświetlania. Jest to również odpowiedź na potrzeby badawcze Centrum w zakresie uprawy roślin w warunkach kontrolowanych. Zostały także zamontowane energooszczędne diody LED, które emitują światło, a jego natężenie i czas „nasłonecznienia” można regulować w zależności od potrzeb. Zmianom można poddawać także stopień wilgotności, a także symulować siłę wiatru.
Badania przeprowadzane w warunkach kontrolowanych, czyli tzw. badania wazonowe, służą przede wszystkim do obserwacji reakcji roślin we wczesnym etapie ich rozwoju na badany czynnik, lub jego wpływu na parametry fizyko-chemiczne gleby. Do tej pory Grupa Azoty, takie badania musiała zlecać zewnętrznym partnerom.
- Dzięki uruchomieniu fitotronu, eksperci Grupy Azoty będą mogli w efektywny sposób określić najbardziej prawdopodobne poziomy reakcji roślin na badany czynnik. Do innych zalet tego typu badań należy zaliczyć: kontrolę wilgotności podłoża, która należy do jednego z ważniejszych czynników silnie różnicujących wyniki, ale również zapewnienie możliwie jednakowych warunków środowiskowych dla stosowanych kombinacji – czytamy w oficjalnym komunikacie Grupy Azoty.
Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)