Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Komu przysługuje zachowek i czy można się go zrzec? Zmiany w prawie spadkowym

Obrazek

W poniedziałek 22 maja wprowadzono zmiany w prawie spadkowym. Część przepisów została uznana za przestarzałe i dokonano ich modernizacji, tak aby były zgodne z nowoczesnymi potrzebami. Czym jest zachowek i dlaczego jest kłopotliwy dla spadkobiercy?

Zuzanna Ćwiklińska28 maja 2023, 10:00

Czym jest zachowek? 

Zmiany w prawie spadkowym, które Polacy odczują najsilniej dotyczą zachowku, czyli pieniędzy, które ustawowo należałyby się najbliższym krewnym zmarłego w sytuacji, gdyby nie sporządził on testamentu. Zwyczajowo jest to 50 proc. tego, co przypadłoby dziedziczącemu, gdyby spadek nie był uregulowany osobnym dokumentem. W sytuacji, gdy dziedziczący jest trwale niezdolny do pracy lub jest osobą nieletnią, może liczyć na 2/3 wartości udziału spadkowego. Zobowiązana do zapłacenia zachowku jest osoba, która dziedziczy na mocy testamentu. 

Dlaczego zachowek jest kłopotliwy dla spadkobiercy? 

Kłopot z opłacaniem zachowku dotykał wiele rodzinnych firm, w których majątek trafiał tylko do jednego spadkobiercy a jego krewni - np. rodzeństwo - domagali się spłacenia swojej części. W sytuacji, gdy udziały w firmie wyceniane są na miliony złotych, spadkobierca może znaleźć się w sytuacji konieczności wypłacenia ogromnych kwot osobom uprawnionym do zachowku. Zdarza się, że dziedziczący nie dysponuje w danej chwili tak dużymi pieniędzmi i staje wobec konieczności sprzedania udziałów w firmie lub zaciągnięcia kredytu. W podobnej sytuacji może znaleźć się zresztą każda osoba, która uzyska spadek na mocy testamentu, nawet gdy będzie to np. mieszkanie czy samochód. 


Zobacz także: Przekazanie ziemi - Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Co się zmieni w dziedziczeniu rodzinnych firm? 

Nowelizacja przepisów stworzyła właścicielom firm możliwość powołania fundacji rodzinnej. Jej zadaniem jest gromadzenie funduszy i zarządzanie nimi w interesie beneficjentów. Fundatorzy wnoszą do fundacji majątek, ale równocześnie przestają być jego właścicielami, co powoduje odizolowanie aktywów od ryzyka biznesowego, prawnego czy podatkowego. Kluczowe dla prawa spadkowego jest jednak to, że majątek fundacji rodzinnej nie będzie się wliczał do masy spadkowej a po upływie 10 lat nie będzie uwzględniany w zachowku.
Co więcej, jeżeli część pieniędzy fundacji zostanie wypłacona osobom nieuwzględnionym w testamencie, ale mającym prawo do zachowku, ta kwota będzie naliczana już na poczet zachowku. Z kwoty należnej po śmierci spadkodawcy odjęte zostaną także koszty zrealizowanego przez fundację rodzinną obowiązku alimentacyjnego, jeżeli takie ciążyły na zmarłym. Dzięki temu firmy rodzinne będą miały większą szansę ocalenia swojej integralności. 

Czy fundacje rodzinne rozwiążą problem zachowku? Co się zmieni w płaceniu zachowku? Komu przysługuje zachowek i czy można się go zrzec? Więcej przeczytasz TUTAJ! 

Zuzanna Ćwiklińska 
Źródło: Halowieś.pl
Fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)