Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Konopie przemysłowe: UE podnosi maksymalną zawartość THC do 0,3%

Obrazek

Do tej pory rolnicy, którzy chcieli otrzymywać dopłaty bezpośrednie do swoich konopi przemysłowych, mogli wybierać tylko odmiany o zawartości 0,2% THC. Wraz z przyjęciem nowej WPR to się zmieni!

Dominika Mulak3 grudnia 2021, 12:36
Parlament Europejski dając zielone światło, 24 listopada br., dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej dał również silny impuls dla europejskiego przemysłu konopnego. A mianowicie maksymalna zawartość THC w konopiach komercyjnych na polu ponownie wzrośnie z 0,2 do 0,3%.

Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) jest zadowolone, ponieważ UE zezwala teraz rolnikom na otrzymywanie dopłat bezpośrednich do odmian konopi zarejestrowanych w katalogu UE, w których zawartość THC wynosi 0,3% lub mniej. Co więcej, zmiana ta prowadzi do potencjalnego rozszerzenia liczby odmian konopi dopuszczonych do katalogu UE.

Wartość 0,3% ma jednak zastosowanie tylko w przypadku, gdy rolnicy chcą otrzymywać płatności bezpośrednie. W Europie nadal możliwa jest uprawa konopi z zawartością THC przekraczającą 0,3%, pod warunkiem, że jest to dozwolone na mocy przepisów krajowych - wyjaśnia dalej EIHA. Na przykład we Włoszech dopuszczalny limit wynosi 0,6%, w Republice Czeskiej 1,0%.

Według Daniela Kruse, prezesa EIHA, 0,3% to i tak nadal niska granica w porównaniu z dopuszczalnym poziomem międzynarodowym. Szwajcaria, położona w sercu Europy, oraz inne kraje UE już pracują nad wyższymi limitami, aby odróżnić marihuanę od konopi przemysłowych.

- Wreszcie UE tworzy podstawy dla rozwijającego się, ekologicznego i zrównoważonego sektora konopi przemysłowych w całej Unii. Jest to szansa na przywrócenie równych reguł gry w globalnej konkurencji. Teraz unijny rynek konopi doświadczy silnego impulsu, aby dogonić międzynarodową konkurencję - uważa Kruse.

Źródło: www.topagrar.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy