Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Konwencja Programowa AgroUnii: partia Kołodziejczaka będzie kandydować do Sejmu?

Obrazek

W warszawskim teatrze Palladium na Pierwszej Konwencji Programowej AgroUnii zgromadziło się kilka tysięcy rolników. Konwencja odbyła się pod hasłem  "Zdrowa żywność, zdrowe państwo". 

Kamila Szałaj4 grudnia 2021, 17:32
Pierwsza Konwencja Programowa AgroUnii odbyła się w warszawskim teatrze Palladium. Na wydarzeniu zgromadziło się kilak tysięcy rolników. Uczestnicy odśpiewali "Rotę". Natalia Żyto przypomniała historię powstania AgroUnii od 2018 r., najważniejsze protesty, zadania i funkcje, jakie pełni organizacja. 

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii podziękował osobom zaangażowanym w działania rolników zrzeszonych w organizacji. 

- Dobrze, że jesteście. Robimy to razem. Były różne rzeczy, niektóre rzeczy się udały, niektóre nie. Ale bilans jest dodatni. Zależy Wam na tym, co ważne, na naszym domu. Wygraliśmy wiele bitew - mówił Michał Kołodziejczak. Zaznaczył, że rolnicy są oszukiwani na wielu płaszczyznach i muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Lider AgroUnii przedstawił postulaty. Pierwszym wg. niego będzie porządek w sprawach politycznych, aby najważniejsze decyzje zapadały w gronie rolników, a nie polityków. Kolejnym postulatem będzie "sprzątnięcie supermarketów", która ma polegać na pokazaniu na półkach sklepowych dwóch cen; jednej dla konsumenta, druga pokaże, ile za dany produkt otrzymuje rolnik w skupie. W sklepach ponadto ma być 70% polskiej żywności, oznakowanej flagą kraju pochodzenia, a produkty takie jak mięso, warzywa czy owoce będą miały wyznaczone marże. Lider AgroUnii proponuje również Europejski System Monitoringu Żywności.  Jako kolejny postulat, który wymienił Kołodziejczak to plan zagospodarowania przestrzennego na terenie całego kraju, tak aby ludzie mogli decydować, gdzie co powstanie.  

AgroUnia ponadto chce przywrócić tradycyjną produkcję jedzenia i wprowadzić Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych oraz wiek emerytalny dla polityków w wieku 65 lat. 

W kolejnych godzinach spotkania wypowiadali się koordynatorzy; Filip Pawlik z woj. wielkopolskiego, Marta Przybyś, koordynatorka AgroUnii z woj. świętokrzyskiego, Michał Koszarek, działacz AgroUnii z woj. wielkopolskiego.

Po wystąpieniach odbyła się debata, podczas której padło pytanie dotyczące założenia partii politycznej. 

- Tak, partia jest w rejestracji, ale sąd już trzy miesiące weryfikuje terminy - odpowiada lider AgroUnii i dodał, że partia będzie kandydować do Sejmu. 

Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)