Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Korupcja w ARiMR – pracownicy zatrzymani za branie łapówek od rolników!

Obrazek

CBA zatrzymało byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiego oddziału ARiMR, a także doradcę rolniczego. Brali łapówki od rolników w zamian za pomoc w otrzymaniu dofinansowań.

Aneta Lewandowska27 lutego 2018, 12:11
Korupcja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwabyły naczelnik i były specjalista z wielkopolskiego oddziału zostali zatrzymani przez CBA. Agenci zatrzymali także właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Teraz zatrzymani odpowiedzą za branie łapówek od rolników w zamian za pomoc w uzyskaniu dofinansowań w Programach Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 i 2014-2020, a dokładnie na „Modernizację gospodarstw rolnych” i „Premię dla młodych rolników”.

Wzięli 73 tys. łapówek


Agenci przesłuchali kilkunastu rolników. Okazało się, że pracownicy ARiMR w zamian za swoją pomoc otrzymali co najmniej 73 tysiące złotych. Pomoc przyniosła skutek i zamieszani w sprawę rolnicy dostali dotacje, których wartość szacowana jest na 5,4 milionów złotych.

Pracownicy ARiMR opracowywali i kompletowali dokumentację dla wnioskodawców i czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem ich spraw. Gdy pojawiały się błędy i problemy zmieniali dane lub podmieniali dokumenty. Agenci CBA przeszukali ich biura i mieszkania, a tam znaleźli dokumentację i nośniki danych z dowodami. Zatrzymany doradca pomagał wnioskującym rolnikom zwiększyć swoje szanse przez załatwianie zaświadczeń o odbyciu odpowiednich szkoleń.

Co z rolnikami?


Pozostaje jeszcze kwestia rolników wręczających łapówki. Według informacji CBA, rolnicy, którzy byli zamieszani w sprawę i ulegli propozycjom korupcyjnym mogą skorzystać z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu Karnego.

Warunkiem do uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Niemniej jednak sprawca powinien powiadomić o przestępstwie zanim organ ten się o nim dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

al na podst. CBA
fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)