Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Koty i psy przeciwko szczurom

Obrazek

O niektórych mówi się, że żyją jak pies z kotem. Okazuje się, że te dwa gatunki potrafią zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi – szczurom.

Aneta Lewandowska10 stycznia 2018, 08:00
Naturalnym jest, że na wsi utrzymuje się psy i koty, z czego te drugie często w sporej liczbie. Koty, jako drapieżniki, chronią budynki gospodarskie (a także mieszkalne) przed najazdem myszy. Zdarza się, że gospodarstwo,w którym jest dużo kotów, nie musi się martwić obecnością szczurów.

Psy chronią własność rolnika i według wielu ludzi są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jeśli jednak nie są z natury agresywne, atakują dopiero, gdy dzieje im się krzywda. Mimo to koty omijają swoich współlokatorów szerokim łukiem.

Naukowcy stwierdzili, że ci legendarni wrogowie potrafią się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi. Zespół z kilku ośrodków badawczych – Uniwersytetu Greenwich, Uniwersytetu Swaziland i Uniwersytetu Florydy postanowił sprawdzić, jak te dwa gatunki pupili zachowują się, jeśli chodzi o pozbycie się szkodników.

Naukowcy mieli do dyspozycji 40 gospodarstw. Na 10 z nich umieszczono tylko psy, na kolejnych 10 tylko koty, na 10 nie było żadnego z nich, a na ostatnich 10 pojawiły się i koty i psy. Skąd wiadomo, że na gospodarstwach pojawiły się gryzonie? Badacze najpierw rozłożyli na nich pudełka z zanętą i upewnili się, że szczury tam są.

Jak okazało się po dłuższej obserwacji, na farmach z kotami oraz na farmach z psami aktywność szczurów okazała się być podobna do gospodarstw, gdzie nie było żadnego z nich. Jednak na gospodarstwach, gdzie obecne były zarówno psy i koty, aktywność i liczba szczurów znacząco zmalała.

– To dość zaskakujące wyniki. Spodziewaliśmy się, że to koty będą miały największy wpływ na pozbycie się gryzoni – przyznaje Robert McCleery z Uniwersytetu na Florydzie – Szczury znane są z szybkiej adaptacji. Potrafią zmieniać swoje zachowanie, by nie dać się złapać drapieżnikowi.
W tym wypadku z drapieżnika należy uznać także psa, co sprawia, że szczurom trudniej się zastosować do klasycznych metod obrony.

Metody chemiczne, by pozbyć się gryzoni z gospodarstwa, szczególnie tych sporych, mogą stwarzać niepotrzebne zagrożenie dla innych zwierząt. Środki przeciwko szczurom trzeba kupić, odpowiednio rozsypać. Może zamiast tego warto wykorzystać potencjał przydomowych Kajtków i Mruczków? Rozwiązanie jest praktyczne i ekologiczne.

al na podst. Modern Farmer


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)