StoryEditor

Koty i psy przeciwko szczurom

O niektórych mówi się, że żyją jak pies z kotem. Okazuje się, że te dwa gatunki potrafią zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi – szczurom.
09.01.2018., 17:01h
Naturalnym jest, że na wsi utrzymuje się psy i koty, z czego te drugie często w sporej liczbie. Koty, jako drapieżniki, chronią budynki gospodarskie (a także mieszkalne) przed najazdem myszy. Zdarza się, że gospodarstwo,w którym jest dużo kotów, nie musi się martwić obecnością szczurów.

Psy chronią własność rolnika i według wielu ludzi są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jeśli jednak nie są z natury agresywne, atakują dopiero, gdy dzieje im się krzywda. Mimo to koty omijają swoich współlokatorów szerokim łukiem.

Naukowcy stwierdzili, że ci legendarni wrogowie potrafią się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi. Zespół z kilku ośrodków badawczych – Uniwersytetu Greenwich, Uniwersytetu Swaziland i Uniwersytetu Florydy postanowił sprawdzić, jak te dwa gatunki pupili zachowują się, jeśli chodzi o pozbycie się szkodników.

Naukowcy mieli do dyspozycji 40 gospodarstw. Na 10 z nich umieszczono tylko psy, na kolejnych 10 tylko koty, na 10 nie było żadnego z nich, a na ostatnich 10 pojawiły się i koty i psy. Skąd wiadomo, że na gospodarstwach pojawiły się gryzonie? Badacze najpierw rozłożyli na nich pudełka z zanętą i upewnili się, że szczury tam są.

Jak okazało się po dłuższej obserwacji, na farmach z kotami oraz na farmach z psami aktywność szczurów okazała się być podobna do gospodarstw, gdzie nie było żadnego z nich. Jednak na gospodarstwach, gdzie obecne były zarówno psy i koty, aktywność i liczba szczurów znacząco zmalała.

– To dość zaskakujące wyniki. Spodziewaliśmy się, że to koty będą miały największy wpływ na pozbycie się gryzoni – przyznaje Robert McCleery z Uniwersytetu na Florydzie – Szczury znane są z szybkiej adaptacji. Potrafią zmieniać swoje zachowanie, by nie dać się złapać drapieżnikowi.
W tym wypadku z drapieżnika należy uznać także psa, co sprawia, że szczurom trudniej się zastosować do klasycznych metod obrony.

Metody chemiczne, by pozbyć się gryzoni z gospodarstwa, szczególnie tych sporych, mogą stwarzać niepotrzebne zagrożenie dla innych zwierząt. Środki przeciwko szczurom trzeba kupić, odpowiednio rozsypać. Może zamiast tego warto wykorzystać potencjał przydomowych Kajtków i Mruczków? Rozwiązanie jest praktyczne i ekologiczne.

al na podst. Modern Farmer
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 03:58