Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KOWR - jak idzie tworzenie placówek zagranicznych?

Obrazek

W tym roku mają powstać dwa zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które będą się zajmować promocją polskiej żywności. Oznacza to, że nie uda się zrealizować pierwotnych planów stworzenia pięciu takich ośrodków.

wk10 marca 2022, 06:42

O sprawę stanu realizacji zapowiedzi stworzenia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zagranicznych biur, które miały się zająć promocją polskiej żywności zapytali posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej. Zauważyli oni, że powstanie tejże sieci było kolejną inicjatywą programu „Polski Ład” a zdaniem resortu rolnictwa sieć placówek w ramach KOWR, cyt.: „oznacza wsparcie dla nawet najmniejszych producentów rolnych w poszukiwaniu odbiorców”.

Początkowo miało powstać pięć biur w USA, Chinach, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej oraz Nigerii. Budżet projektu miał wynieść ok. 7 mln zł i miał pochodzić ze środków finansowych uzyskanych z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Najpierw Bliski Wschód i Azja

Z odpowiedzi udzielonej przez ministerstwo rolnictwa wynika, że tego planu nie uda się zrealizować w całości.  - Liczba biur zagranicznych uzależniona będzie od rozwoju polskiego eksportu rolno spożywczego, potencjału importowego poszczególnych krajów dla eksportu polskich produktów rolnych i żywnościowych oraz związanej z tym potrzeby wsparcia ze strony instytucji państwowych. Planuje się, że dwa pierwsze biura zagraniczne zostaną utworzone w 2022 r. w regionie Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej – napisał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Oszczędności w budżecie

Oznacza to także, że KOWR nie będzie musiał wydać zaplanowanych 7 mln zł na swój projekt. W budżecie KOWR na 2022 r. zostały zarezerwowane środki w wysokości 1,24 mln zł na działania związane z utworzeniem biur zagranicznych. - Koszty roczne uzależnione będą od liczby utworzonych i funkcjonujących w danym roku budżetowym biur zagranicznych, tym samym należy przyjąć, że koszty roczne będą zmienne – tłumaczy R. Romanowski.

Oddzielnie od MSZ

Biura zagraniczne Centrali KOWR zostaną utworzone na kluczowych poza unijnych rynkach zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Obecnie nie jest brana pod uwagę opcja, aby biura zagraniczne funkcjonowały w ramach struktury organizacyjnej polskich placówek dyplomatycznych za granicą.

wk
Fot. materiały firmowe

Ważne Tematy