Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajobraz po przymrozkach. MRiRW wzywa do szacowania strat

Obrazek

W związku z nagłym powrotem zimy tuż po Wielkanocy w wielu rejonach Polski rolnicy odnotowali straty w uprawach rolniczych i ogrodniczych oraz w sadach. W związku z tym resort rolnictwa postanowił podjąć działania mające na celu szybie oszacowanie powstałych strat.

Bartłomiej Czekała25 kwietnia 2017, 11:44

Wczoraj w resorcie rolnictwa odbyło się II posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie (GZ ds. NZA), któremu przewodniczył podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

– W ostatnich dniach w różnych częściach Polski, z różnym nasileniem wystąpiły spadki temperatury poniżej zera, a także opady śniegu. W produkcji roślinnej obserwujemy negatywne skutki tych zjawisk – powiedział podczas spotkania wiceminister i dodał, że dotyczy to szczególnie części województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Podsekretarz stanu zwrócił uwagę na to, że straty mogły wystąpić nie tylko nie tylko w sadownictwie, ale również w oziminach i rzepaku. Podkreślił też konieczność pilnego szacowania strat przez komisje, które powoływane są na wniosek samorządów przez wojewodów. Dlatego w trybie pilnym zorganizowana została wideokonferencja z wojewodami.

Sytuacja w województwach

Wiceminister Romanowski podczas wideokonferencji zobowiązał wojewodów do monitoringu sytuacji w produkcji roślinnej. Mają oni zwracać się do samorządów lokalnych, z terenów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, o bezzwłoczne przekazywanie wniosków dotyczących powołania komisji szacujących straty. Zdaniem podsekretarza stanu w MRiRW, jedynie sprawna ocena strat pozwoli na szybkie uruchomienie wsparcia dla poszkodowanych rolników.

Z informacji uzyskanych od wojewodów wynikało, że do tej pory wniosek o powołanie komisji szacującej straty złożony został tylko do jednego z urzędów wojewódzkich. Romanowski zachęcił wojewodów do wykorzystywania w pracach komisji interaktywnego wzoru protokołu, który w znacznym stopniu ułatwi ich pracę. Wzór ten został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i znajduje się TUTAJ.

Wiceminister Romanowski poinformował także wojewodów, że od poniedziałku do ośrodków doradztwa rolniczego kierowane są pisma w sprawie wsparcia działań dotyczących monitoringu i oceny strat.

Obecnie możliwe formy pomocy to skorzystanie z kredytów klęskowych, jak również pomoc dla tych gospodarstw, które mają 70 procentowe straty w danej uprawie.

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)