Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajowa Grupa Spożywcza znów opóźniona. Ministrowie nie mogą się dogadać

Resort rolnictwa nie  może dogadać się z ministerstwem aktywów państwowych w sprawie powstania Krajowej Grupy Spożywczej. Czy budowy potężnej firmy konsolidującej państwowe firmy rolno-spożywcze jest zagrożona?

wk27 sierpnia 2021, 11:31

Z doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że zdaniem szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina głównym hamulcowym powstania holdingu spożywczego jest …minister rolnictwa Grzegorz Puda, który nie chce przekazać udziałów w spółkach tworzących w przyszłości Krajową Grupę Spożywczą. Takie wnioski Ministerstwa Aktywów Państwowych złożyło już 8 miesięcy temu, a bez ich przekazania nie można zakończyć budowy Krajowej Grupy Spożywczej.

Ministerstwo tłumaczy opóźnienie 

Resort rolnictwa tłumaczy, że jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych a na drodze do przekazania udziałów stoją kwestię formalne. MRiRW chce bowiem, aby wyłączyć ze struktury kapitałowej Elewarr spółkę TDM ARRTRANS SA, która jest w likwidacji, a którą nieodpłatnie chce nabyć Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Pozwoli to KOWR na przekazanie spółki Elewarr oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych do MAP w trybie niezwłocznym celem powołania holdingu – zapewniło DGP w nadesłanych odpowiedziach ministerstwo rolnictwa.

Niekończąca się historia

Po raz pierwszy powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego/Krajowej Grupy Spożywczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywało jesienią 2015 roku, po wygranych wyborach parlamentarnych. W 2016 roku ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapowiadał powstanie holdingu spożywczego na bazie Krajowej Spółki Cukrowej SA. W jego skład miało wejść 70 podmiotów, od giełd towarowych, poprzez Elewarr, po państwowe spółki nasienne. Sprawa była kontynuowana za czasów ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. A pod koniec zeszłego roku rząd zdecydował o przejęciu Krajowej Spółki Cukrowej oraz innych spółek Skarbu Państwa z sektora rolno-spożywczego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Tym samym misję tworzenia holdingu przejął nowy minister. W wykazie spółek przejętych od resortu rolnictwa, które miały wejść w skład holdingu, znalazło się co najmniej 13 podmiotów. Poza Krajową Spółką Cukrową SA są to m.in: dziewięć rynków hurtowych, dwa zakłady przemysłu ziemniaczanego i dwie stacje hodowli, unasieniania i rozrodu zwierząt.

W maju tego roku wiceminister aktywów państwowych podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przekonywał, że Krajowa Grupa Spożywcza powstanie jeszcze w tym roku. 

Opozycja krytykuje opóźnienia

–  Dużo mówią o Narodowym Holdingu Spożywczym, ale mało robią. Teraz słyszmy jeszcze o tarciach w tej sprawie między ministrami rolnictwa i aktywów państwowych. Dlaczego w tak ważnej sprawie nie reaguje premier Morawiecki? – pytał dzisiaj w Sejmie na konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)