Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajowy Plan Odbudowy dla rolnictwa: wnioski po spotkaniu premiera Morawieckiego i komisarza Wojciechowskiego

Dzisiaj w Sejmie RP odbędzie się głosowanie za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Premier Morawiecki i komisarz Janusz Wojciechowski liczą na poparcie Planu. 
Dorota Kolasińska4 maja 2021, 13:07
Podczas konferencji prasowej, po porannym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego i komisarza KE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na temat realizacji Krajowego Planu Odbudowy na rozwój i modernizację polskiego rolnictwa, premier i komisarz zachęcali wszystkich posłów do zagłosowania za pakietem unijnego wsparcia dla polskiego rolnictwa, który wczoraj trafił do KE.

– Każdemu komu leży na sercu dobro polskiej wsi, powinien dzisiaj podnieść rękę za Planem Odbudowy, za decyzjami umożliwiającymi, jak najszybsze wdrożenie tego planu w życie. Wierzę, że będzie ponadpartyjna zgoda, żeby ten wielki plan mógł być jak najszybciej realizowany – podkreślił komisarz Wojciechowski. Premier Morawiecki również ma nadzieję, że podczas głosowania nie pojawi się sprzeciw innych ugrupowań politycznych (Lewica i PSL). 

Premier Morawiecki uważa, że w KPO dla rolnictwa uwzględniono wiele potrzeb, które były zgłaszane przez różne środowiska rolnicze podczas konsultacji projektu. Komisarz Wojciechowski podkreślił, że w budżecie przeznaczonym na działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano 32,2 mld euro, a w Planie Odbudowy 2,5 mld euro, co stanowi w sumie 150 mld zł.  

– Nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jakie zostały przewidziane na najbliższe 7 lat – zaznaczył Wojciechowski.
– Dzisiejsze głosowanie w Sejmie, to nie tylko Program Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne 7 lat – mówił premier Morawiecki i podkreślił, że środki zostaną przeznaczone na „szybką odbudowę gospodarki” i mają trafić do każdego polskiego gospodarstwa. 

– Te środki muszą być dobrze zainwestowane w polską ziemię, w czyste technologie, w środowisko, ale też jak najlepszy park maszynowy, szybko internet na wsi, wszystko to co pozwala polskim rolnikom skutecznie konkurować w całej Europie i na całym świecie – mówił Morawiecki. 

Krajowy Plan Odbudowy – priorytety KE


Szczególnym wsparciem objęte będą działania stanowiące priorytety rozwoju europejskiego rolnictwa, uwzględniające założenia zrównoważonego rozwoju oraz Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu” m.in. rolniczy handel detaliczny, skrócenie łańcucha dostaw, rozwój lokalnego przetwórstwa, łączenie się rolników w grupy producenckie, spółdzielnie rolnicze (poprawa siły negocjacyjnej z dużym odbiorcą), gospodarstw ekologicznych, wsparcie dobrostanu.

Wsparciem będą objęte również takie działania jak; rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, internetowej, energetycznej. Według premiera Morawieckiego pomoc będzie płynąć z różnych programów, „które pomogą polskiemu rolnikowi na wielu etapach produkcji rolnej i później, sprzedaży”. 

Plan Odbudowy będzie oceniany przez KE, jednak wg. komisarza kluczem do rozwoju obszarów wiejskich jest rozwój lokalnego przetwórstwa oraz gospodarstw ekologicznych, skrócenie łańcucha dostaw, ochrona gospodarstw rodzinnych i tworzenie alternatyw dla skoncentrowanego rolnictwa, więc te działania będą mogły liczyć na najszybsze wsparcie. Według analiz KE w Polsce jest jeszcze wiele gospodarstw rodzinnych o dużym rozdrobnieniu, a zbyt mało lokalnego przetwórstwa, gdyż dominują skoncentrowane przetwórnie, w których rolnik ma niewielką siłę negocjacyjną. 

Komisarz Wojciechowski podkreślił, że bardzo istotne jest również wsparcie komunikacji na wsi, gdyż wiele z nich nie ma połączenia z miastami, co często stwarza wiele problemów. W czerwcu KE przedstawi dokument długoterminowej wizji rozwoju obszarów wiejskich, gdyż w całej UE jest problem „wykluczenia komunikacyjnego”.  

dkol
Fot. TT KPRM


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)