Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajowy Plan Odbudowy zagrożony przez spór o sądownictwo

Obrazek

Opozycja twierdzi, że spór o sądownictwo z Komisją Europejską zagraża zatwierdzeniu przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. Rząd odpowiada, że wszystko zostało już wynegocjowane i nie ma żadnych zagrożeń. Z KPO na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego ma być przeznaczonych prawie 4,7 mld euro. 

wk23 lipca 2021, 08:00

Polski Krajowy Plan Odbudowy został złożony w Brukseli 3 maja, ale do dzisiaj nie został jeszcze zatwierdzony. Tymczasem już kilkanaście państw członkowskich ma pozytywne opinie dla swoich krajowych planów odbudowy.

Czy Bruksela zatrzyma KPO?

- Czy ultimatum jakie postawiła Komisja Europejska Polsce, czyli wykonanie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii Izby Dyscyplinarnej nie utrudnia negocjacji i nie osłabia pozycji negocjacyjnej Polski? – pytała w Sejmie Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.

Opozycja zwracała uwagę, że od zgody na KPO zależy czy Polska będzie mogła zacząć wydatkować te fundusze i otrzymać 13% zaliczki. - Czy ostatnie wydarzenia związane z orzeczeniami pseudo Trybunału Konstytucyjnego mogą mieć wpływ na proces opiniowania i zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy – pytał poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.

Opozycja zwróciła także uwagę, że jeżeli Komisja Europejska wyda pozytywną opinię w najbliższych dniach to unijni ministrowie będą mogli zatwierdzić KPO już 26 lipca podczas  posiedzenia ECOFIN. W sierpniu w Bruksela nie pracuje z powodu wakacji i cała procedura opóźni się do września.

Co na to rząd?

Przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej uspokajał opozycję, że wszystko jest pod kontrolą, a obawy są na wyrost. Polska dochowała bowiem wszystkich terminów jakie na państwa członkowskie zostały nałożone. – Zgodnie z rozporządzeniem Komisja Europejska ma 2 miesiące na to, żeby te plany ocenić. Wiedzieliśmy od samego początku, bo takie informacje dostawaliśmy, że Komisja Europejska projektując te przepisy zakreśliła dla siebie zbyt krótki termin i będzie miała problem z jednoczesnym ocenieniem tych planów w ciągu dwóch miesięcy – tłumaczył podczas posiedzenia komisji finansów publicznych wiceminister Waldemar Buda. 

Minister W. Buda zapewnił, że w sprawie KPO z Komisją Europejską spotkał się kilkadziesiąt razy podczas, których dyskutowano na temat wielu szczegółów. Te ustalenia zostały już zakończone a teraz piłeczka jest po stronie Komisji, która musi wydać decyzję implementacyjną. – Czy są jakieś wątpliwości i uwagi do Krajowego Planu Odbudowy? Nie, nie ma. Wszystkie tematy sporne zostały zamknięte – zapewnił wiceminister W. Buda, który jednocześnie dodał, że schemat pierwotnie zaproponowany Brukseli w 99% został zaakceptowany i nie ma oczekiwań modyfikacji KPO.

Po wydaniu decyzji implementacyjnej, plan strategiczny każdego państwa musi zostać zaakceptowany przez ECOFIN, czyli Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych w skład, której wchodzą ministrowie finansów i gospodarki państw UE. A ostateczną decyzję podejmuje Rada Europejska.

Ile w Krajowym Planie Odbudowy jest środków na rolnictwo?

Unijny Fundusz Odbudowy jest wart 750 miliardów euro a do Polski ma trafić ok. 57 mld euro w formie dotacji i pożyczek. Polska jest jednym z największych beneficjentów tego programu, który ma na celu przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa oraz wzmocnić unijną gospodarkę na takie sytuacje w przyszłości. Na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego zostanie przeznaczonych prawie 4,7 mld euro.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)