Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krowy bez pieluch, czyli grzywna za Odrą za zabrudzenie drogi

Obrazek

Po tym, jak w miejscowości Pähl w dystrykcie Weilheim-Schongau w Górnej Bawarii jeden z mieszkańców poskarżył się na krowie odchody na ulicy, ich właściciel ma zapłacić 128,5 €. – Taki precedens zagraża źródłom utrzymania rolników – bije na alarm zdumiony producent mleka.

Karol Pomeranek2 sierpnia 2022, 16:02
Historia wzięła swój początek 12 maja. Wtedy to właśnie rolnik Georg Schweiger przewoził swoje 25 krów mlecznych z pastwiska do dojarni. W trakcie transportu zwierzęta ubrudziły swoimi odchodami lokalną drogę. Niedługo później jeden z mieszkańców zgłosił sprawę lokalnym władzom. Te uruchomiły stosowne procedury, wszczynając postępowanie karne. „Winowajcy” grozi 100 € kary, plus opłaty dodatkowe.

Pieluchy dla krów?

Fakt chęci ukarania producenta mleka za krowie odchody zbulwersował nie tylko samego zainteresowanego, ale całe okoliczne środowisko wiejskie, jak również organizacje zrzeszające producentów mleka. Ich przedstawicie podkreślają, że jeśli ten precedens się przyjmie, sprawa uderzy w kieszenie rolników, a może wielu z nich doprowadzić na skraj bankructwa.

Minister chce zapłacić grzywnę

Głos w tej kuriozalnej sprawie zabrał nawet Hubert Aiwanger, minister gospodarki Bawarii, który zadeklarował chęć zapłaty grzywny za rolnika, jeśli taka właśnie będzie ostateczna decyzja lokalnego wymiaru sprawiedliwości.
Jak powiedział bawarskiej prasie branżowej, rolnik nie może przecież transportować krów helikopterem, ani zakładać im podczas transportu pieluch.

Jak jest w Polsce?

Za zabrudzenie drogi błotem lub obornikiem policja na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń ma prawo ukarać rolnika naganą lub mandatem w wysokości 1500 zł. Z kolei, jeśli z powodu zabrudzenia drogi dojdzie do wypadku w wyniku, którego dojdzie do stałego uszczerbku na zdrowiu innego kierowcy, rolnikowi grozi nawet 3 lata więzienia. Tak wynika z art. 177 § 1 Kodeksu karnego. Trzeci wariant zakłada najbardziej drastyczną karę, a więc 8 lat pozbawiania wolności, w sytuacji gdy w wyniku zanieczyszczenia drogi dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas kara za nieumyślne spowodowanie wypadku może być złagodzona od kilku miesięcy do kilku lat. 

Fot. EnvatoElements


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)