Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KRUS – jakie zaliczki na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe w 2021 r.?

Obrazek
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego podała zasady dotyczące pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne w związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego.
Dorota Kolasińska20 stycznia 2021, 07:36
Rozpoczął się nowy rok podatkowy, a wraz z nim Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała w komunikacie, że zamierza w 2021 r. pobierać zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w 2021 r. na takich samych zasadach jak w 2020 r. 

KRUS informuje, że zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne pobierze od wypłacanych emerytur, rent, rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Zaliczka wynosi 17% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek). 

Warto pamiętać, że jeżeli dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (sumując świadczenia wypłacone od początku roku) przekroczy 85.528 zł, wówczas od kwoty przekroczenia, KRUS rozpocznie potrącenie zaliczki w wysokości 32% dochodu.

Z kolei jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to KRUS ustalił, że pobierze 9% świadczenia, z tym, że 7,75% będzie pokrywane z zaliczki na podatek dochodowy, a pozostałe 1,25% z kwoty netto świadczenia.

Kasa ponadto podaje, że od świadczeń wypłacanych w niskich kwotach tj. do 260 zł miesięcznie nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

dkol na podst. KRUS
fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)