Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KRUS: pomocnik rolnika może więcej. Szerszy zakres czynności dla Ukraińców

Obrazek

Pomocnik rolnika – obywatel Ukrainy, w związku z nowymi przepisami może wykonywać na gospodarstwie szerszy zakres czynności. Co może robić pomocnik? Jak zmieniły się regulacje?

Aneta Lewandowska13 lutego 2023, 13:46

Już nie tylko pomoc przy zbiorach

Wcześniej zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika ograniczał się do tych związanych z pomocą przy zbiorach owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich.

Nadal zakres zadań wykonywanych przez pomocnika rolnika jest określony w umowie o pomocy przy zbiorach, zawieranej między rolnikiem a pomocnikiem. 

Od 28 stycznia tego roku pomocnik rolnika, który jest obywatelem Ukrainy i legalnie przebywa w Polsce, może wykonywać wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające w związku z wykonywaniem tych czynności w gospodarstwie zatrudniającego go rolnika.

Kogo obowiązują nowe przepisy?

W nowych regulacjach mowa wyłącznie o obywatelach Ukrainy, którzy są w Polsce legalnie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Dotyczy to osób przebywających w Polsce w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r.

Jeśli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż 30 dni lub będzie korzystał z ochrony czasowej w innym kraju UE niż Polska, zostaje pozbawiony uprawnień do legalnego pobytu.

Co z pomocnikami rolnika z Polski?

Jak informuje KRUS, zarówno obywatele Ukrainy, niespełniający warunków opisanych wyżej, jak i inni obcokrajowcy oraz Polacy podlegają ograniczeniom w zakresie świadczonej pomocy. Dotyczy to także produktów, przy których zbiorze mogą pracować. W takim przypadku pomocników obowiązuje też limit czasu trwania umowy do 180 dni w roku kalendarzowym.

al na podst. KRUS
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)