Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KRUS wysyła PIT za 2021 r. do rolników. Kto otrzyma deklarację podatkową?

Obrazek

Do 28 lutego potrwa rozsyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2021 r. z KRUS. Kto otrzyma PIT i do kiedy musi się z niego rozliczyć w 2022 r.? Sprawdź terminy!

Aneta Lewandowska8 lutego 2022, 14:39

Dla kogo deklaracja PIT z KRUS?

Deklarację podatkową PIT otrzyma każdy świadczeniobiorca, czyli osoba, która w ubiegłym roku przynajmniej raz otrzymała jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe, m.in.:

  • emeryturę rolniczą,

  • okresową emeryturę rolniczą,

  • rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy,

  • rentę rodzinną,

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Które deklaracje PIT mogą trafić do rolników?

  • PIT-40A – roczne obliczenie podatku przez organ rentowy, które otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2021 rok;
  • PIT-11A informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego, którą otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi Kasa nie mogła dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A, ponieważ np. nie pobierali świadczenia przez cały 2021 rok, mają nadpłatę podatku;
  • PIT-11 – informacja o dochodach dla osób, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS.

Terminy składania zeznać podatkowych w 2022 r.

Wszystkie PIT-y KRUS wyśle do podatników w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2022 r.

Rolnik, który otrzyma PIT-11A lub PIT-11 może złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 sam we właściwym urzędzie skarbowym, termin mija 2 maja 2022 roku.

Do 2 maja 2022 roku można zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, udostępnione na portalu podatkowym. Niezmienione zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.

Rolnik, który otrzyma PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 i chce skorzystać z ulg podatkowych, takich jak zakup leków i rehabilitacja, albo z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinien złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 (lub PIT-36 w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność) we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja.

Od 15 lutego 2022 r. podatnicy mogą logować się do profilu na portalu podatkowym i uzyskać przygotowaną dla nich deklarację np. PIT-37, PIT-36.

Jak złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym?

Deklaracje podatkowe PIT można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W zeznaniu trzeba uwzględnić kwoty wykazane w PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11.

Przekaż 1% podatku!

Pamiętajmy, że możemy przekazać 1% podatku na cele charytatywne i na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W przypadku, gdy rolnik chce oddać 1% na inną organizację, niż rok wcześniej, albo przekazuje podatek po raz pierwszy, musi przekazać wypełniony PIT-OP do Urzędu Skarbowego do 2 maja 2022 r.

oprac. nmm, al
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)