Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KRUS zapłacisz z rachunku VAT

Obrazek

Od przyszłego roku będzie można płacić składki KRUS ze środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Grzegorz Ignaczewski21 czerwca 2021, 12:04

Sejm pracuje nad ustawą, zmieniającą m.in. przepisy prawa bankowego, wprowadzając możliwość wykorzystania pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT (dotyczy środków otrzymanych od kontrahentów w ramach płatności split payment). Dotychczas w przypadku rolników środki z rachunku VAT można było wykorzystać jedynie do zapłaty podatku VAT przy zakupie środków produkcji (również płacąc przez split payment) lub wystąpić do urzędu skarbowego o ich uwolnienie z rachunku VAT. Przedsiębiorcy mieli także możliwość opłacania z rachunku VAT składek na ZUS, jednak przepisy nie dopuszczały wykorzystania zgromadzonych pieniędzy do zapłaty składek KRUS.

Teraz proponowane przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania środków z rachunku VAT także do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w KRUS. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)