Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krzysztof Jażdżewski wrócił na stanowisko zastępcy GLW

Wczoraj na stanowisko Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii został powołany lek. wet. Krzysztof Jażdżewski. Co będzie należało do jego kompetencji? 
Dorota Kolasińska28 kwietnia 2021, 11:15
Wczoraj minister Grzegorz Puda powołał na stanowisko zastępcy GLW lek. wet. Krzysztofa Jażdżewskiego. W jego kompetencjach będzie między innymi zdrowie i ochrona zwierząt, granic i laboratoriów. 

Przypomnijmy, że odwołanie ze stanowiska zastępcy GLW Krzysztofa Jażdżewskiego w 2018 r. odbiło się głośnych echem w mediach. 12 grudnia 2018 r. AgroUnia zablokowała autostradę A2. Protest wówczas był związany z importem trzody chlewnej z litewskich stref czerwonych do Polski. Decyzję o odwołaniu Jażdżewskiego ze stanowiska zastępcy GLW podjął wówczas były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który skomentował to na swoim Twitterze, w następujący sposób;

– Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam wpływu na swobodny obrót wieprzowiną z terenów wolnych od #ASF. Ale nie może być tak, że świnie hodowane przez naszych rolników przerastają, a do PL sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej na Litwie – napisał wtedy były szef resortu rolnictwa. 

Z tą sytuacją nie zgadzało się grono lekarzy weterynarii, gdyż uważali, że sytuacja doprowadzi do tego, że decyzje powiatowych czy wojewódzkich lekarzy weterynarii będą narażone na kontratak protestujących rolników, których opinie nie są merytorycznie uzasadnione.

- Takie postępowanie może wkrótce doprowadzić do sytuacji, w której wystąpi „efekt mrożący” i żaden organ Inspekcji Weterynaryjnej nie będzie w stanie podejmować bezstronnych, autonomicznych, zgodnych z prawem działań w obawie przed konsekwencjami opartymi na politycznych a nie merytorycznych podstawach. Powstanie sytuacja, w której każda grupa hodowców będzie mogła oprotestować decyzję powiatowego, wojewódzkiego lub głównego lekarza weterynarii i mieć nadzieję, że organ ten, z obawy o utratę pracy czy na skutek politycznych nacisków, swoją decyzję zmieni zgodnie z jej oczekiwaniami - napisało w stanowisku wówczas Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Z kolei pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wysłali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym decyzję ministra rolnictwa J. K. Ardanowskiego nazwali kuriozalną, stwierdzając, że zezwolenia na import świń ze strefy czerwonej były wydawane zgodnie z prawem, a ASF w tej strefie wystąpił jedynie u dzików. 

Wczoraj podczas konferencji AgroUnii w Olsztynie (dot. grypy ptaków) Michał Kołodziejczak poprosił o komentarz dotyczący tej sytuacji byłego ministra Ardanowskiego, który postawił się wówczas po stronie rolników, aby skomentował tę sprawę jako szef Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP.
dkol  
Fot. GIW


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)