Krzywdząca umowa z krajami bloku Mercosur wraca do KE. Czy uda się ją przeforsować?

Czy Komisja Europejska zamierza odwiesić umowę handlową z państwami Mercosur? Zdaniem Copa-Cogeca po ostatnich wyborach w Brazylii jest takie niebezpieczeństwo, a to z kolei oznacza kolejne protesty całej unijnej społeczności rolniczej. Jak zagrożenia ze sobą niesie?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie zagrożenia niesie ze sobą umowa handlowa z krajami bloku Mercosur
- jak zamierzają się jej sprzeciwić organizacje rolnicze?
– Próba przeforsowania tej umowy przez Komisję, będzie prawdziwym skandalem i stworzy niebezpieczny precedens dla unijnego rolnictwa – twierdzi Christiane Lambert przewodnicząca Copa.
Wybory w Brazylii, które miały miejsce w 30 października 2022 z wielu powodów przejdą do historii oraz będą miały konsekwencje wykraczające daleko poza granice kraju. Dla Unii Europejskiej wygrana Luli stanowi sygnał do możliwości odmrożenia porozumienia handlowego z Mercosurem. Umowa zawarta z latynoamerykańskim blokiem handlowym w 2019 r., nie została ratyfikowana. Cztery lata temu Parlament Europejski oraz niektóre państwa członkowskie wyraźnie wskazały, że nie mogą wyrazić poparcia dla porozumienia z uwagi na jego istotny negatywny wpływ na unijne rynki rolne oraz środowisko.
Czy umowa będzie odwieszona?
Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz państwa członkowskie nagle zmienią stanowisko w zależności od orientacji politycznej nowo wybranego prezydenta? Jak informuje Christiane Lambert przewodnicząca Copa w zeszłym miesiącu przekazano informację, że Komisja Europejska oczekuje na wyniki wyborów, aby przedstawić zmodyfikowane podejście do tematu. Według redakcji Politico „W celu reaktywacji umowy, Bruksela chce odebrać państwom możliwość veta oraz wykorzystać szerokie uprawnienia handlowe UE, aby ratyfikować porozumienie na poziomie unijnym. Będzie to wymagało większości w Radzie i Parlamencie Europejskim, a nie w parlamentach państw UE 27 i niektórych parlamentach regionalnych. Jest to droga dozwolona z prawnego punktu widzenia, jednak brzemienna w skutki polityczne”.
Zdaniem Copa-Cogeca sytuacja jest szokująca.
– Rozumiemy, że w związku z wojną w Ukrainie, Unia Europejska powinna szukać nowych możliwości handlowych oraz wdrażać istniejące porozumienia. Podzielamy ten cel. Jednakże poprzez forsowanie ratyfikacji umowy UE-Mercosur, Komisja może jeszcze bardziej narazić zrównoważoność europejskiego rolnictwa. Już w 2019 r. miał miejsce zdecydowany sprzeciw wobec porozumienia. Czy można więc oczekiwać czegoś innego niż jeszcze większego oporu europejskiej społeczności rolniczej wobec porozumienia, które ignoruje aktualną sytuację – napisała Christiane Lambert przewodnicząca Copa.
Jakie zagrożenia widzi Copa-Cogeca?
Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że wejście w życie umowy z blokiem Mercosur to zgoda na import brazylijskich towarów wytworzonych bez zasad zrównoważonego rolnictwa, które obecnie są wprowadzane w UE zgodnie ze strategią „Od pola do stołu”. - Najlepszym przykładem jest tutaj sektor buraka cukrowego. W ramach tej umowy Europa będzie importowała cukier i etanol, które w żadnym stopniu nie spełniają naszych standardów produkcji. Tylko w Brazylii stosuje się 27 herbicydów i insektycydów zakazanych w UE – kontynuuje Ch. Lambert.
wk
Fot. archiwum