Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KSC chce przejąć 8 spółek. Narodowy Holding Spożywczy coraz bliżej?

Krajowa Spółka Cukrowa zgłosiła do UOKiK wniosek o przejęcie kontroli nad ośmioma przedsiębiorstwami zajmującymi się hodowlą i uprawą roślin oraz produkcją zwierzęcą. Czy to oznacza, że powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego jest coraz bliżej?

Kamila Szałaj13 stycznia 2021, 16:15
30 grudnia Krajowa Spółka Cukrowa złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia kontroli nad ośmioma spółkami. Wczoraj urząd poinformował o tym fakcie. 

Cukrowniczy gigant zamierza przejąć następujące firmy:
  • Danko Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie
  • Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Kłodawie
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy
  • Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach
  • Elewarr sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
  • Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedziba w Świeszynie
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.
- Przejęcie kontroli nastąpi w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa – Ministra Aktywów Państwowych udziałów Spółek Przejmowanych, uprzednio przejętych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy KSC - czytamy w skróconym opisie koncentracji przesłanym przez KSC do UOKiK-u.

Narodowy Holding Spożywczy coraz bliżej?


Zamiar przejęcia ośmiu spółek przez KSC może być kolejnym etapem utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego. Przypomnijmy, że jego utworzenie zapowiedział trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Holding ma powstać w wyniku konsolidacji spółek działających w branży rolno–spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Celem jego utworzenia jest stabilizowanie rynków rolnych, wpływ na poziom cen skupu i zwiększenie eksportu polskiej żywności. Docelowo KSC rozważa przejęcie 48 spółek.

- Narodowy Holding Spożywczy będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach złodziejskiej reprywatyzacji na początku okresu transformacji. Rolnicy - producenci rolni będą mieli udział organizacyjny i właścicielski w firmach Holdingu - informowało w lipcu 2018 roku ministerstwo rolnictwa.

Nad utworzeniem Holdingu i konsolidacją sektora rolno-spożywczego pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z zapowiedzi tego resortu wynika, że Holding ma powstać w I półroczu 2021 r

- Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni, może miesięcy, ruszy grupa spożywcza, która będzie podejmowała próbę stabilizowania najbardziej newralgicznych oraz trudnych do regulowania rynków. Cieszę się, że ta koncepcja idzie w zaplanowanym przeze mnie kierunku - mówił niedawno w wywiadzie dla Radia Maryja Jan Krzysztof Ardanowski, który jako minister rolnictwa stworzył zarys powstania Holdingu.

Kamila Szałaj, fot. KSC
 

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy