Kukiz'15 łączy miasto i wieś

Paweł Kukiz podczas konferencji prasowej poinformował o powstaniu Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów. Inicjatywa ma łączyć interesy obu grup społecznych, głównie dzięki forsowanej przez Kukiz’15 ustawie dotyczącej sprzedaży bezpośredniej. Ale to nie koniec.
Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (na zdjęciu) zapowiedział, że klub Kukiz’15 przedstawi w najbliższym czasie jeszcze trzy inicjatywy ustawodawcze dotyczące rolnictwa.
Recepta dla rolników
– Od 26 lat nie ma w Polsce siły politycznej, która interesowałaby się losem rolników indywidualnych. Polskie Stronnictwo Ludowe pracuje na rzecz swojego partyjnego klanu opanowując agencje rolne i spółki Skarbu Państwa. Czas wziąć sprawy w swoje ręce – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Paweł Kukiz.
Receptą na taką sytuację ma być powstanie Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów. Jarosław Sachajko z klubu Kukiz’15, jednocześnie przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że powstałe stowarzyszenie będzie reprezentowało zarówno interesy środowisk miejskich jak i wiejskich.
Jak to ma wyglądać w praktyce?
Na to pytanie odpowiedział Norbert Kaczmarczyk z Kukiz’15. Jego zdaniem rolnicy od 26 lat są upokarzani i nie otrzymują godziwej zapłaty za swój towar i swoją ciężką prace. W efekcie konsument musi potem zapłacić 1000 krotnie więcej za towar w sklepie niż sprzedaje go rolnik.
– Napuszcza się ludzi z miasta na rolników, mówiąc, że rolnicy otrzymują ogromne dopłaty. Chcemy doprowadzić do tego, aby rolnicy i konsumenci zaczęli ze sobą współpracować. Chcemy zaprosić wszystkie środowiska do współpracy. My możemy dzięki ustawom sprawić, że rolnikowi będzie żyło się lepiej, a konsument będzie miał więcej pieniędzy w portfelu. Ustawa o sprzedaży bezpośredniej może do tego doprowadzić, bo w efekcie rolnicy zarobią więcej, a konsumenci zapłacą mniej. Stanie się to dzięki eliminacji pośredników. Rolnik musi sprzedawać swój towar konsumentowi bez pośredników. Zrobimy wszystko, żeby ta ustawa weszła w życie na przekór wszystkim dużym korporacją – tłumaczył poseł Kaczmarczyk.
Zmiany także w innych ustawach
Ale Kukiz’15 zamierza zająć się nie tylko ustawą o sprzedaży bezpośredniej. W opracowaniu są kolejny trzy ważne projekty. Pierwszy z nich dotyczy zmiany ustawy o izbach rolniczych. Dzięki niej rolnicy będą mogli decydować o tym jak wydać cześć składki jaką opłacają na samorząd rolniczy. Drugi projekt ma znowelizować ustawę, która właśnie ograniczyła możliwość sprzedaży ziemi rolnej. Zdaniem polityków Kukiz’15 to sam minister rolnictwa, a nie dyrektor oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych, powinien wydawać decyzję dotyczą pozwoleń na sprzedaż ziemi rolniczej.
Trzecia inicjatywa to nowelizacja ustawy o społeczno- zawodowych organizacjach rolników oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych. Tu szczegółów nie podano. Zdaniem Kukiz’15 trzeba rozwiązać problem z jakim boryka się polska wieś, a który polega na tym, że jest wiele organizacji, które nie reprezentują tak naprawdę rolników, a jednocześnie rolnicy powinni się jednoczyć.
Paweł Kukiz zaapelował o przystępowanie do Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów byłych członków Samoobrony, działaczy PSL-u, którzy widzą, że ich partia idzie w złym kierunku oraz członków „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
W jedności rolników siła
Na konferencji obecni byli także przedstawiciele ruchów konsumenckich, nauki oraz sami rolnicy, Lena Hupert reprezentująca organizacje konsumenckie powiedział, że najważniejsze jest to jaką żywność spożywają Polacy i kto ją dla nas produkuje. - Wierzymy, ze rzetelny polski rolnik jest w stanie żywność dobrą i zdrową dostarczyć- powiedział Lena Hupert.
Z kolei dr Antonii Pluta z SGGW podkreślił, że siła rolników na całym świecie zależy od stopnia zorganizowania. – Jak się zorganizują to mogą coś zrobić, jak nie są na samym dole drabiny społecznej – podsumował dr Pluta.
Kolejny uczestnik konferencji Wiesław Gryń, rolnik z Zamojszczyzny, zapewniał, że duże gospodarstwa też są proekologiczne, produkują dobrą żywność, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe. wk
Fot. Bujoczek