Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kulczyk ściąga Ciech S.A. z giełdy? Niepubliczna formuła spółki ma usprawnić jej działanie

Obrazek

Spółka należąca do Kulczyk Investments, KI Chemistry, zamierza odkupić wszystkie akcje Ciech S.A. - informuje Businessinsider. Za każdą z nich, firma Sebastiana Kulczyka zapłaci 49 złotych, cała transakcja może osiągnąć kwotę nawet 1,3 mld złotych. Spółka na warszawskiej giełdzie znajduję się od 2005 roku, ale jej wycofanie ma zapewnić sprawniejsze podejmowanie decyzji ważnych strategicznie, bez dodatkowych konsultacji z pozostałymi udziałowcami.

Patrycja Bernat13 lutego 2023, 13:39
Jak poinformowało Biuro Maklerskie Santander, KI Chemistry zamierza wezwać do sprzedaży 25 mln 747 tys. 854 akcji Ciech S.A., po 49 zł za papier. W piątek po zamknięciu sesji kurs akcji Ciechu wynosił 47,58 zł. Informacja ta wywołała na tyle zamieszania, że notowania spółki od razy podskoczyły do góry, osiągając poziom 51 zł za akcję.
- W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu przynajmniej 95 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, inwestor zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji należących do pozostałych akcjonariuszy, a następnie wycofa akcje spółki z obrotu giełdowego - podaje strefainwestorow.pl.

Spółka w formule niepublicznej ma zapewnić szybsze i elastyczne reagowanie

Na ten moment spółka Sebastiana Kulczyka, posiada 51% udziałów, czyli 27 mln akcji w Ciechu, co daje kontrole nad tym, co dzieje się w firmie, jednak musi liczyć się ze zdaniem pozostałych udziałowców. Drugim co do wielkości właścicielem akcji w Ciech S.A. jest jeden z Otwartych Funduszy Emerytalnych, posiadający nieco ponad 6% akcji.
- Według KI Chemistry, działanie Ciech S.A. w formule spółki niepublicznej zapewni możliwość szybszego i elastyczniejszego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne - czytamy dalej.
Posiadanie przez Kulczyka wszystkich akcji ułatwić ma podejmowanie decyzji dotyczących, chociażby rozwoju spółki, a wyjście z giełdy ograniczyć ma obowiązki, czy szereg restrykcji, które wymuszają informowanie opinii publicznej o działaniach w firmie.

Grupa kapitałowa skupiona wokół Ciechu zajmuje w Europie drugie miejsce, w produkcji sody kalcynowej i oczyszczonej, jest największym polskim producentem soli warzonej i środków ochrony roślin, a także największym dostawcą krzemianów w Europie, a na terenie Polski największym producentem pianek poliuretanowych.


Bernat Patrycja na podst. Businessinsider
fot. Sebastian Kulczyk Foundation Facebook


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)