StoryEditor

Łatwiejszy Greening… od 2018 roku!

W maju nasza redakcja otrzymała od rolników kilkanaście telefonów ws. greeningu. Wiele z nich dotyczyło możliwości rozszerzenia wariantów praktycznej realizacji tzw. obszarów proekologicznych.
05.06.2017., 14:06h

Pod koniec miesiąca wysłaliśmy do MRiRW zapytanie, odnośnie możliwości wykorzystania wcześniejszych (w maju, czerwcu) wsiewek traw i/lub roślin motylkowych w uprawę główną (np. kukurydzę), jako realizację obowiązku posiadania obszarów proekologicznych (EFA). Poniżej prezentujemy odpowiedź, która napłynęła od Pani Iwony Chromiak z Biura Prasowego MRiRW:

„Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (Dz. U. poz. 354), za międzyplony lub pokrywę zieloną w ramach EFA uznaje się wsiewki traw w uprawę główną (EFA 14 c) albo wysiew mieszanki (międzyplon ścierniskowy – EFA 14a i międzyplon ozimy – EFA 14b) – utworzonej z co najmniej 2 gatunków roślin, tj. zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych i miododajnych.

Mieszankę tę należy wysiać w terminie:

  • od 1 lipca do 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do 1 października – w przypadku międzyplonu ścierniskowego, albo
  • od 1 lipca do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego.

Odnośnie wsiewki traw w uprawę główną przepisy nie określają terminu ich wysiewu oraz utrzymania. Należy też zaznaczyć, że przepisy krajowe dopuszczają realizację utrzymania obszaru proekologicznego poprzez wsiewkę traw w uprawę główną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ramach zazielenienia uznaje się tylko takie wsiewki, które utworzone są wyłącznie z gatunków traw.

Obecnie procedowana jest też zmiana rozporządzenia unijnego nr 639/2014*, w którym zaproponowane zostały pewne zmiany w zakresie zazielenienia, tj. od 2018 r. w ramach międzyplonów będzie możliwe wsiewanie w uprawę główną również roślin bobowatych (a nie tylko traw)”.   bie

* Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 639/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie uzupełnienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz zmiany załącznika X do tego rozporządzenia.

Czytaj także:
Różne gatunki na międzyplon w zazielenieniu

Fot. Daleszyński

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:34