Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Licytacje komornicze kolejnych maszyn rolniczych. Ich przyczyny są różne

Obrazek

Krajowa Rada Komornicza wystawia na licytację 22 oferty maszyn rolniczych. Wśród nich znajdziemy ciągniki, brony talerzowe, rozrzutniki obornika i prasy belujące. Niestety to też pokazuje smutną rzeczywistość polskich gospodarstw. Kolejni rolnicy w trudnej sytuacji... 

Dorota Kolasińska31 sierpnia 2021, 14:33

Od 1.09.2021 do 26.10.2021 Krajowa Rada Komornicza wyznaczyła terminy, kiedy będą odbywać się licytacje maszyn rolniczych. Wśród 22 aż 11 ofert dotyczy licytacji ciągników, reszta to sprzęt rolniczy tj. rozrzutnik obornika, prasa belująca, heder do kukurydzy czy brony talerzowe. To smutny przykład pokazujący, że rolnicy popadając w długi, tracą maszyny i gospodarstwa, a komornik puka do drzwi, zabierając niekiedy dorobek życia.

Warto pamiętać, że gospodarstwa upadają z różnych powodów. Zdarza się owszem przeinwestowanie, brak umiejętności mierzenia sił na zamiary, chęć posiadania lepszego sprzętu od sąsiada, ale często też związane jest to z tragedią rodzinną; śmiercią rolnika, wypadkiem w gospodarstwie, uniemożliwiającym normalną pracę, czy ciężką chorobą. Nie zawsze wszystko jest tak klarowne, jakby się wydawać mogło. Obserwując sytuację na wielu rynkach rolnych, niestety to nie czas sprzyjający inwestycjom, a opłacalność produkcji w wielu branżach maleje z miesiąca na miesiąc. Koszty rosną, a bank nie czeka na zaległe raty…

 

Jakie maszyny wystawił na licytację komornik?

 

Wśród licytacji maszyn z całej Polski, które potrwają przez wrzesień i październik, znajdziemy zarówno takie ciągniki jak: Ursus C-360, ale również Fendt, John Deere, Zetor, Massey Ferguson MF 7620, New Holland T7040. Większość ciągników jest starszej daty – lata 80-90. Niestety są też te najnowsze. Krajowa Rada Komornicza wystawiła ten ostatni za 135 tys. zł, to najdroższa maszyna wystawiona na licytację tej turze. Po wejściu na stronie KRK w określone ogłoszenie niestety możemy zobaczyć jeszcze więcej maszyn wystawionych na licytację od tego samego rolnika. 

 

Jak kupić maszyny na licytacji komorniczej?

 

Niezależnie od tego, jak bardzo przykre są sytuacje związane z przejęciem komorniczym, zawsze znajdzie się ktoś inny w potrzebie, zainteresowany sprzętem z drugiej ręki, w dobrej cenie. 

Pełną listę sprzętu wystawionego na licytacje można zobaczyć TUTAJ. Zasady są podobne w przypadku wszystkich sprzętów i tego typu licytacji. Aby wziąć udział w konkretnej licytacji oferty należy złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, którą trzeba wpłacić najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg na rachunek bankowy komornika. Nabywca musi zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia. Maszyny rolnicze można oglądać w dzień licytacji w miejscu i czasie wyznaczonym przez komornika. Cena wywołania wynosi 3/4 wartości szacunkowej.

Oprac. dkol na podst. Krajowa Rada Komornicza

Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)