Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Limit środków na kredyty zwiększony, ale banki nie mają informacji?

Obrazek
27 kwietnia 2021 r. ARiMR zwiększyła udostępniony współpracującym bankom na 2021 r. limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Niestety, banki nie mają na ten temat informacji.
Dorota Kolasińska20 maja 2021, 07:57
Limit został zwiększony o 2 mln zł, do kwoty 10 mln zł na dopłaty do kredytów dla młodych rolników. Gdy 27.04 Agencja podała komunikat, poinformowała, że „rolnicy mogą się ubiegać się o wsparcie w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych oraz w: BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Banku Spółdzielczym w Brodnicy”.
 
W tej sprawie zaalarmował nas Czytelnik portalu topagrar.pl, który przeczytał na naszej stronie o tym korzystnym zwiększeniu środków. Postanowił od razu dowiedzieć się o możliwość skorzystania z takiego kredytu z dopłatą do częściowej spłaty kapitału. Chciał kupić użytki rolne, jest młodym rolnikiem.
 
– Po rozmowach z siedzibą Banku BPS w Warszawie dowiedziałem się, że nie mają takich informacji, a najlepiej będzie jak mnie przełączą do oddziału terenowego jak najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Skontaktował się ze mną pracownik z oddziału lecz nic nie wie, ale przekaże koleżance, koleżanka zadzwoniła i musi się dowiedzieć i od 4 dni czekam na odpowiedź, próbuję dzwonić do tej pani i niestety od zeszłego tygodnia nie odbiera telefonu – tłumaczy sytuację rolnik. Ale nie poddał się – może to tylko przypadek, postanowił uzyskać te cenne informacje, więc podjął kolejną próbę.
 
– Dzisiaj zadzwoniłem do Krakowskiego Banku Spółdzielczego i podobna sytuacja, z Krakowa nic nie wiedzą i przekierowano mnie do Katowic. W Katowicach rozmawiałem z pracownikiem i bank w Katowicach jest bankiem przede wszystkim miejskim, ale dowie się, aczkolwiek nic na ten temat nie słyszał – dodaje sfrustrowany po kolejnych bezproduktywnych rozmowach z pracownikami banków.
 
Zapytaliśmy rzecznika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak to jest możliwe, że Agencja zwiększa limit środków, a banki nie mogą udzielić żadnych informacji rolnikowi, bo nie znają sprawy. Uzyskaliśmy odpowiedź, która nie wyjaśnia tej sytuacji, gdyż ARiMR twierdzi, że banki i oddziały zostały o tym poinformowane. Skoro zostały poinformowane, ale nie są w stanie udzielić informacji zwrotnej rolnikowi, to kto może to zrobić? Być może centrale potrzebują więcej czasu, aby przekazać tę informację swoim pracownikom. Komunikat Agencji pojawił się na www 27.04, natomiast rolnik kontaktował się z redakcją 12 maja br., więc minęło 2 tygodnie i banki nadal nie były w stanie udzielić żadnych informacji. Miejmy nadzieję, że rolnicy zdążą wówczas skorzystać z dopłaty do kredytu.
 
– Uprzejmie informujemy, że limity środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk) zostały zwiększone o 2 mln zł – do łącznej kwoty 10 mln zł. O tym fakcie powiadomione zostały centrale banków współpracujących m.in. celem przekazania tej informacji do wszystkich placówek i banków współpracujących – informuje ARiMR. 
Istnieje również możliwość, że banki szeroko nie informowały swoich oddziałów o dostępności limitów, ponieważ często zdarza się, że banki dysponują listą rolników (swoich klientów), którzy zgłaszali wcześniej chęć skorzystania z takiego kredytu, ale nie starczyło wcześniej dla nich środków. 
dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)