Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Majątki osobiste liderów partii

Obrazek
Janusz Palikot od dawna utrzymuje się w czołówce najbogatszych posłów. Z deklarowanym majątkiem, którego wartość przekracza pięć milionów złotych i jednocześnie bardzo wysokim zadłużeniem na ponad osiem milionów, lider Twojego Ruchu zdecydowanie wyróżnia się na tle szefów pozostałych partii zasiadających w Sejmie.
2 czerwca 2014, 13:29

W oświadczeniu uwagę zwraca np. kolekcja książek, którą Palikot wycenia na 450 tysięcy złotych, czy też zegarek za kilkanaście tysięcy złotych.

Gdy porównamy wartość majątku szefa Twojego Ruchu z tym, co deklarował przed rokiem, to okaże się, że spadła ona aż o 10 procent, przy jednoczesnym, bardzo wyraźnym spadku zadłużenia. Różnica wynika m.in. z tego, że Janusz Palikot zadeklarował mniejszą ilość gotówki na kontach.

Zmianie nie uległa natomiast praktycznie wartość ani składniki majątku, deklarowane przez byłego premiera, Leszka Millera, w których największy udział ma duża nieruchomość. Jego osobisty majątek to 2,1 mln zł. Jarosław Kaczyński, lider PiS, posiada ponad 1,5 mln zł. Dla niego również największy składnik majątku to dom.

Premier Donald Tusk (PO) przekroczył poziom miliona złotych, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku wartość jego majątku wahała się w okolicach 980 tys. zł. Lider PO w ubiegłym roku tylko z tytułu pełnienia funkcji prezesa Rady Ministrów zarobił prawie 199 tys. zł.

Pozostali partyjni liderzy mogą się pochwalić już mniejszymi majątkami. Warto zwrócić też uwagę na Janusza Piechocińskiego z PSL. Porównując dwa ostatnie oświadczenia, można zobaczyć, że wartość deklarowanego majątku spadła w jego przypadku z ponad miliona złotych do około 650 tysięcy. Analizując oświadczenia możemy przypuszczać, że lider ludowców pozbył się części ziemi.

Platforma Obywatelska ma w swoich szeregach najbogatszych posłów w Sejmie i dlatego też uzyskuje efekt statystyczny, polegający na tym, że w przeliczeniu wartości majątku na jednego posła, również jest najbogatszą partią. Jeszcze rok temu na głowę posła w PO przypadało nieco ponad 1,6 miliona złotych. Teraz ta suma to już ponad 1,8 miliona złotych. Wysoko uplasowało się również PSL. Trzecie miejsce zajęła partia Janusza Palikota. Ponad 1 milion złotych na posła przypada jeszcze w SLD. Najsłabiej w tym zestawieniu wypada Solidarna Polska, gdzie na jednego posła przypada majątek rzędu 660 tysięcy złotych, wobec 540 tysięcy złotych przed rokiem.

Źródło: Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych parlamentarzystów.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)