Małe żniwa na start. Jakie są ceny zbóż?

Małe żniwa na start. Jakie są ceny zbóż?

Pierwsze kombajny pojawiły się na polach, więc rozpoczynamy nasze żniwne pogotowie polowe! Od teraz do zakończenia wszystkich prac żniwnych specjalnie dla naszych Czytelników będziemy zbierać ceny skupu zbóż od producentów pasz, młynów i handlowców w całej Polsce. Co słychać dziś w cenach?

r e k l a m a

Pierwsze próby w jęczmieniu


Pierwsze kombajny w jęczmieniu ozimym można było zobaczyć wczoraj na polach m. in. w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, podkarpackim i na południu Mazowsza. Dziś maszyny z pól spędził front atmosferyczny z Niemiec, który przemieszczając się od rana na Wschód przyniósł opady deszczu prawie w całej Polsce. Ale gdy tylko powrócą wysokie temperatury rolnicy rozpoczną omłoty jęczmienia ozimego na dobre, bo ziarno w większości południowo-centralnych rejonów kraju jest gotowe lub prawie gotowe do zbioru.

W skupach spokojnie


Krajowe punkty skupu w większości dopiero przygotowują się do zakupów. Część z nich ma jeszcze nieczynne magazyny i nie skupuje nawet ziarna z poprzednich zbiorów, czekając aż omłoty tegorocznego jęczmienia ozimego rozpoczną się na dobre. Większość handlowców realizuje dotychczas zawarte kontrakty i rolnicy pozbywają się resztek zapasów z magazynów. Nie ma też znaczących zmian w cenach ziarna – stawki z początku tego tygodnia prawie nie uległy zmianie.

W tym tygodniu trwa jednak poszukiwanie ziarna kukurydzy – do kukurydzianych żniw jeszcze daleko i jeszcze wielu gospodarzy ma zapasy tego ziarna. Pośrednicy szukają dużych partii - od kilkuset do tysiąca ton – na eksport za nasza zachodnią granicę i do portów. Cena – loco podwórko sprzedającego i transportem kupującego – wynosi 690-700 zł/netto. Nie brakuje więc chętnych na transakcję, tym bardziej, że pieniądze na żniwa będą potrzebne.

Chcesz czytać cały artykuł? Zaloguj się!

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii